Severno Korejo očitno čaka novo obdobje velike lakote. To se je že zgodilo v 90. letih, ko je obdobje hude lakote trajalo kar štiri leta. Po nepotrjenih informacijah naj bi predvsem revni prebivalci na podeželju takrat bili prisiljeni jesti trupla umrlih. Lakota Koreji grozi predvsem zaradi tega, ker je tudi Kitajska privolila v strožje sankcije proti njej. Za to se je odločila po tem, ko je Severna Koreja izvedla nove jedrske poskuse ter preizkuse raket kratkega in dolgega dometa.
IZJAVA
Kim Džong Un je v izjavi ljudstvu v časopisu Rodong Sinmun zapisal: »Pot do revolucije je dolga in naporna. Lahko se zgodi, da bomo morali ponovno na 'težaven pohod', med katerim bomo morali spet žvečiti koreninice rastlin.« V časopisu so ljudstvo še posvarili, da čeprav jim grozi stradanje do smrti, naj za to ne krivijo države in vrhovnega voditelja. »Tudi če bodo potrebne človeške žrtve, moramo pokazati lojalnost do našega voditelja Kima Džong Una do smrti,« so še zapisali v časopisu.
Vsak odrasel prebivalec glavnega mesta mora državi dati približno kilogram riža na mesec.
PRIPRAVA NA LAKOTO
Pjongjang naj bi se pripravljal na lakoto na svoj način. Vsak odrasel prebivalec glavnega mesta mora državi dati približno kilogram riža na mesec, prebivalci na deželi pa morajo čim bolj kopičiti hrano. Med letoma 1994 in 1998, v obdobju lakote, imenovane težavni pohod, je namreč umrlo kar 3,5 milijona ljudi. V tem času so bile besede, kot sta lakota in stradanje, prepovedane, saj so namigovale, da sta takratna voditelja Kim Il Sung in Kim Džong Il (dedek in oče Kima Džong Una) razočarala svoje ljudstvo.
SANKCIJE
ZDA in Južna Koreja so uvedle nove strožje sankcije proti Severni Koreji zaradi preizkusa raket kratkega dosega. Severna Koreja jih je preizkušala v torek na vzhodni obali v bližini mesta Wonsan. Prav tako je Kim Džong Un med letnimi vojaškimi igrami, ki jih imajo ZDA in Južna Koreja v marcu, zagrozil z jedrskim napadom na Washington in Seul. ZDA naj bi tudi v Južni Koreji postavile protiraketni sistem, ki bi potencialno preprečil napad Severne Koreje na to državo.
Na to so se precej burno odzvali Kitajci, a jim je državni sekretar Antony Blinken zagotovil, da bodo ZDA delile specifikacije protiraketnega sistema z njimi in tako pokazale, da ne predstavlja grožnje Kitajski. Kakorkoli že, medtem ko se lutkarji igrajo svoje politične igrice, navadne ljudi ponovno čakata katastrofa in morda smrt v milijonih.