Kot je danes zjutraj za grško televizijo povedal predstavnik grškega kriznega štaba za soočanje z migracijsko in begunsko krizo Gjorgos Kiricis, je v minulih 24 urah s turške obale na grške otoke v vzhodnem Egejskem morju prispelo le 161 ljudi.
Pred tem v četrtek na egejske otoke ni prispel niti en sam človek, kar je bil prvi tak dan po več mesecih. K temu je sicer prispevalo neurje, ki se je razvilo nad območjem.
Glede kritik s strani različnih humanitarnih organizacij, da so ljudje v sprejemnih centrih na grških otokih internirani kot v taboriščih in da je to nevzdržno, je Kiricis danes zatrdil, da je to le začasen ukrep, ki je nujen, če naj za vsakega posameznika ugotovijo, ali ima pravico do azila ali ne. Tako se je namreč s Turčijo dogovorila EU, je pojasnil. Azilni postopki naj bi sicer v skladu z omenjenim dogovorom med unijo in Ankaro po novem potekali zelo hitro, za kar naj bi poskrbeli številni novi kadri, ki so jih Grčiji obljubile druge države članice EU.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
A kot je bilo danes slišati iz vladnih krogov v Atenah, je od okoli 2300 obljubljenih strokovnjakov za azil in varnost ter prevajalcev doslej v Grčijo prispela le peščica, tako da kapacitet za dogovorjeno hitro obravnavo prošenj za azil še vedno nimajo.
Novica o deportaciji prišla do naslovnikov
Na turški obali Egejskega morja medtem migrantov, željnih poti v Evropo, ki so mesece preplavljali tamkajšnje vasi in iskali tihotapce, da jih v zameno za okoli tisoč evrov prepeljejo v nekaj kilometrov oddaljeno Grčijo, ni več videti.
Očitno je do njih prišla novica, da jim po prečkanju morja in pristanku na enem od grških otok grozi le hitra deportacija nazaj. V Egejskem morju prav tako sedaj poleg ladij EU plujejo še Natove ladje, turška policija pa je okrepila nadzor na cestah, ki vodijo do egejske obale in pošilja nazaj vse tiste, za katere sumi, da hočejo naprej v Grčijo.