Svet

To je drugi napadalec na bruseljskem metroju

G.G.
24. 3. 2016, 09.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Po terorističnih napadih v Bruslju si preiskovalci prizadevajo, da bi prijeli sodelavce samomorilskih napadalcev. Išče se moški v dežnem plašču in čepici, ki je bil na letališču v družbi 29-letnega Brahima El Bakraouija in 24-letnega Najima Laachraouija. Belgijska policija je danes objavila fotorobot moškega, ki je bil v družbi samomorilskega napadalca na metroju Khalida El Bakraouija. Moški na sliki je nosil veliko torbo, metro pa je zapustil še preden je Khalid aktiviral bombo.

Belgijska policija
Fotorobot drugega napadalca na bruseljskem metroju.

Po pisanju nekaterih medijev so iz varne razdalje, iz audija parkiranega pred stavbo letališča, dogodek opazovali še štirje moški. Eden od njih naj bi bil znan islamski skrajnež, ki naj bi bil na listi obveščevalnih služb. Poleg moških v audiju naj bi bile sumljive še osebe v renault cliu.

Belgijski mediji pišejo še o tem, da so nadzorne kamere na letališču posnele še četrtega moža, ki naj bi bil v navezi s teroristi. Možno je, da gre za drugega brata El Bakraoui, 27-letnega Khalida El Bakraouija. Če gre res za njega, je moral v 80 minutah priti do metroja, kjer se je pognal v zrak in povzročil smrt najmanj dvajsetih civilistov.

Preiskovalci sicer domnevajo, da je bil na metroju še drugi bombaš, kar pa še ni potrjeno. Na posnetkih nadzornih kamer s postaje podzemne železnice Maelbeek v Bruslju je mogoče opaziti moškega s sumljivo veliko torbo ob Khalidu El Bakraouiju.

Reuters

Abdeslam si želi izročitve v Francijo

Prijeti logistični vodja pariških terorističnih napadov Salah Abdeslam je izrazil željo, da bi ga čim prej izročili Franciji. Dodal je še, da ni vedel za napade v Bruslju.

Abdeslam je bil zagotovo v navezi z Laachraouijem, ki je bil zadolžen za izdelavo bomb, po neketarih informacijah pa naj bi iskal še morebitne tarče za teroristične napade v Nemčiji.  

Abdeslam je priznal, da je bil 13. novembra lani v Parizu. To je bil večer, ko je v usklajenih bombnih in strelskih napadih na restavracije, bare, stadion Stade de France in koncertno dvorano Bataclan umrlo 130 ljudi. Na prvem zaslišanju je prav tako dejal, da se je v Parizu nameraval razstreliti pri stadionu Stade de France, a si je premislil.

Življenje se počasi normalizira

Žrtev eksplozij na bruseljskem mednarodnem letališču Zaventem in postaji podzemne železnice Maelbeek se bodo po napovedih po vsej Belgiji danes ob 14.30 spomnili z minuto molka. Že v sredo opoldne so se žrtvam poklonili z minuto molka v Bruslju.

Čeprav se življenje v belgijski in evropski prestolnici počasi vrača v normalne tirnice, bo najmanj do sobote zaprto letališče.

Notranji ministri držav članic EU bodo o napadih ter boju proti terorizmu v Evropi začeli razpravljati ob 16. uri. Govorili bodo tudi o izvajanju zakonodaje na področjih, povezanih s terorizmom. Evropska komisija je novembra lani predstavila vrsto zakonodajnih predlogov za povečanje nadzora nad strelnim orožjem. Po napadih v Bruslju so se okrepili tudi pozivi Evropskemu parlamentu, naj čim prej potrdi dogovor o evropskem sistemu uporabe podatkov o letalskih potnikih (PNR), ki naj bi pomembno prispeval k učinkovitejšemu boju proti terorizmu.

Twitter
Na letališču sta se razstrelila Najim Laachraoui (levo) in Brahim El Bakraoui (v sredin), moškega s čepico pa še iščejo.