V Bruslju se dan po krvavih napadih življenje počasi vrača v ustaljene tirnice. Trgovine in javne ustanove so odprte, javni promet znova obratuje. Vzdušje je turobno, a življenje teče dalje.
Na trgu Place de la Bourse v središču Bruslja, kjer se je v torek zvečer množica ljudi na čelu z belgijskim premierjem Charlesom Michelom in predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem poklonila žrtvam napadov, se ob podobah in napisih v podporo miru, spontano narisanih na tla, tudi danes zbirajo ljudje. Molče prinašajo cvetje in prižigajo sveče.
Središče Bruslja je danes bolj ali manj prazno. Turistov je le za peščico in še tisti, ki so se opogumili priti, si namesto tipičnih znamenitosti ogledujejo obeležje v spomin žrtvam napadov.
Med njimi je bila tudi turistka iz Savdske Arabije, ki se je z družino odločila obiskati Bruselj. "Sramotno je, kar se dogaja (...). Ni prijetno, a dogaja se povsod. Teroristi so tudi v naši državi," je dejala mati dveh otrok. Kot pravi, se otroka bojita in bi se raje vrnila v hotel, kjer so sicer v torek po novici o napadih preživeli večino dneva.
Trgovci se bojijo, da bo manj turistov
Mnogi trgovci v Bruslju pa se bojijo upada turistov. To se po besedah nekaterih že uresničuje. "Pričakujemo manj turistov, podobno, kot se je zgodilo po napadih v Parizu," je povedal eden od trgovcev, ki ima prodajalno s tipičnimi vrstami belgijskega piva. "Včeraj okoli treh popoldne smo enostavno zaprli trgovino, ker ni bilo ljudi. Samo policisti so hodili po mestu," je povedal.
Šole, upravne zgradbe in trgovski centri ostajajo odprti. Javni promet večinoma obratuje normalno, večina avtobusnih, tramvajskih ter linij podzemne železnice deluje. Okrnjeno delujeta le liniji ena in pet, ki peljeta skozi postajo Maelbeek, kjer je v torek odjeknila eksplozija.
Bruseljske oblasti se tokrat niso odločile povsem zapreti mesta, kot se je to zgodilo po napadih v Parizu lani novembra, ko so varnostne sile v Bruslju iskale ključnega osumljenca Salaha Abdeslama. Takrat je bilo mesto povsem paralizirano, javno življenje pa je zamrlo.
Letališče ostaja zaprto
Letališče Zaventem, ki je bilo po napadih delno uničeno, ostaja zaprto. V Belgiji so razglasili tridnevno žalovanje. Ljudje so se opoldne na delovnih mestih in na ulicah z minuto molka poklonili spominu žrtvam napadov, v katerih je umrlo najmanj 31 ljudi, okrog 260 pa je ranjenih.
Vlaki v glavnem spet vozijo
V Bruslju so po torkovih terorističnih napadih večinoma že vzpostavili železniški promet, vendar se morajo potniki pripraviti na okrepljen nadzor, je danes sporočil upravljalec železnice SNCB-NMBS. Zaprte ostajajo le postaja Brussel-Schuman v evropski četrti, postaja na letališču in nekatere manjše bruseljske postaje.
V primestnem prometu še naprej veljajo velike omejitve. Podzemna železnica po pojasnilih upravljalca STIB-MIVB deluje omejeno, na nekaterih linijah sploh ne. Prek postaje Maelbeek, kjer je v torek odjeknila eksplozija, promet do nadaljnjega ni možen. Bruseljsko letališče Zaventem, kjer sta v torek odjeknili dve eksploziji, ostaja zaprto, saj preiskovalci še naprej preiskujejo kraj zločina. Zaprto bo tudi v četrtek, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP prek Twitterja sporočil glavni izvršni direktor upravljalca letališča Arnaud Feist.