Moški, ki je bil več desetletij kriv, da je zanetil epidemijo aidsa, morda s tem ni imel nič, razkrivajo rezultati nove raziskave.
Začetki epidemije
Gaetan Dugas, stevard iz Quebeca, ki je delal za letalsko družbo Air Canada, velja za »ničtega pacienta«. Novinar Randy Shilts ga je v svoji knjigi And The Band Played On iz leta 1987 opisal kot promiskuitetnega človeka, ki je iz malomarnosti še vedno imel spolne odnose z moškimi, čeprav se je zavedal tveganja, da prenaša virus. Vendar pa so raziskovalci z Univerze v Arizoni, ki so proučevali mutacije virusa, ugotovili, da se je epidemija začela pred Dugasovim časom in nekje povsem drugje. Raziskovalci so primerjali Dugasov vzorec krvi iz leta 1983 s tistimi homoseksualnih in biseksualnih moških iz poznih sedemdesetih let prejšnjega stoletja. S tehniko, znano kot molekularna ura, so osamili HIV in zasnovali »družinsko drevo« različic virusa iz različnih let. Kot so ugotovili, je Dugasova različica sodila na sredino njihovega drevesa in ne na začetek. Kar pomeni, da Dugas ni bil prvi, ki je virus prinesel v Združene države Amerike. Epidemija naj bi se tako začela v New Yorku okoli leta 1970, kamor naj bi prišel iz Haitija oziroma katere druge karibske države.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Grešni kozel
V reviji People so Dugasa leta 1987 uvrstili med 25 najbolj zanimivih ljudi tistega leta, češ da je njegov »močan spolni nagon dal zagon epidemiji, ki je terjala življenje tisočih«, v The New York Post pa so ga označili za »človeka, ki nam je dal aids«.
Sanjal, da bo stevard
Dugas se je v mestu Quebec rodil leta 1952. Ko je imel 20 let, se je preselil v Vancouver, da bi se naučil angleščine in postal stevard. Za Air Canada je začel delati leta 1974. Pogosto je potoval med Vancouvrom, Montrealom, Halifaxom in Torontom. Čas je preživljal tudi v New Yorku in San Franciscu. Leta 1980 so mu diagnosticirali Kaposijev sarkom – obliko raka, kakršno pogosto odkrijejo pri oblelih za aidsom. Umrl je leta 1984 v Quebecu. Imel je 31 let.