Slovenija

Tuji mediji poročajo, da Slovenija v imenu EU izvaja "filtriranje beguncev"

STA
14. 3. 2016, 12.44
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Špancski časopis Publico je poročal o primerih, ko naj bi policija z uradnimi prevajalci ovirala in zavajala begunce ter jih tako "speljala na tanek led in jim zavrnila vstop ali celo možnost zaprositi za azil". Na Generalni policijski upravi očitke zavračajo. Tudi pri UNHCR težav niso zaznali.

STA
Na Generalni policijski upravi očitke zavračajo. Tudi pri UNHCR težav niso zaznali.

Kot je poročal Publico, Slovenija v imenu EU izvaja "filtriranje beguncev". Možnost, da bi Slovenija izvajala pravno sporne postopke, s katerimi bi ustavljala begunce, je v enem od svojih člankov februarja nakazal tudi nemški Spiegel.

V GPU so navedli, da je bilo od 99.187 migrantov, ki so v Slovenijo z vlaki prispeli v letošnjem letu, zavrnjenih 898 oz. manj kot 10 odstotkov. 

Časnik Dnevnik danes navaja zgodbe nekaterih beguncev, ki so jih zbrali v Zagrebu. Na primer, da naj bi prevajalka afganistanski družini vzela papirje in jih raztrgala, ne meneč se za njihovo življenjsko zgodbo, jim dala v podpis papirje v njim nerazumljivem jeziku ter jim napačno pojasnila, kaj podpisujejo. Poleg tega da slovenski organi ignorirajo prošnje za azil, ter begunce zavajajo o vsebini dokumentov, ki jih podpisujejo, navaja časnik.

"Slovenska policija velikokrat begunce - če jih ne posedejo na vlak in pošljejo nazaj v Slavonski Brod - dostavi kar na mejni prehod, denimo tistega pri Rigoncah, in potem morajo begunci pešačiti proti Zagrebu. Če imajo denar, gredo z avtobusom, včasih pa jih tudi hrvaška policija odpelje na zagrebško železniško postajo," še piše časnik.

Na Generalni policijski upravi so na vprašanja o očitkih na njihov račun danes dejali, da gre za splošne očitke v primerih, ki niso konkretno opredeljeni in ki naj bi se dogajali v zadnjih dneh, čeprav je zadnji vlak prispel v Dobovo 5. marca. "Menimo, da je bilo v vsakem primeru oz. postopku dovolj možnosti, da bi se morebitni nesporazumi rešili na kraju samem, zato vse omenjene očitke zavračamo," so zapisali in dodali, da odločitev o zavrnitvi ni bila vezana izključno na državljanstvo ter da je bil vstop omogočen državljanom držav, kjer so vojne razmere.

Predstavnica za stike z mediji Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) Špela Majcen pa je zavrnila navedbe Dnevnika, da je policija za prikritje svojih metod od mejnih postopkov sredi februarja oddaljila celo predstavnike UNHCR. Spomnila je, da se je kontekst njihovega delovanja v zadnjih nekaj tednih z zaprtjem balkanske migracijske poti zelo spremenil in da v Slovenijo v zadnjih dneh ni vstopil noben begunec.

"V tem kontekstu se mi prilagajamo. Svoje delovanje bomo sedaj usmerili predvsem v zbirne centre za tujce, med drugim Ljubljano, Logatec in Vrhniko. Na mejah praktično ni več dela," je dejala. Poudarila je, da UNHCR nikoli ni imel težav s slovenskimi oblastmi, če so kdaj imeli drugačno mnenje o kakem postopku, pa so to reševali direktno z vlado oz. ministrstvom za notranje zadeve.

Majcnova je sodelovanje UNHCR s slovenskimi oblastmi ocenila kot pozitivno. Zgodb beguncev, kot jih danes navaja Dnevnik, pa po besedah Majcnove niso zaznavali, so pa beležili nesporazume, do katerih lahko pride ob utrujenosti tako beguncev kot policistov.

V GPU so sicer še navedli, da je bilo od 99.187 migrantov, ki so v Slovenijo z vlaki prispeli v letošnjem letu, zavrnjenih 898 oz. manj kot 10 odstotkov. V teh primerih pa so policisti ugotovili, da gre za tujce, ki ne izpolnjujejo pogojev za vstop v državo, da ni šlo za osebe, ki bi izrazile namero, da bi zaprosile za mednarodno zaščito v Sloveniji ali pa da ni šlo za osebe, pri katerih se na podlagi individualne obravnave dovoli vstop iz humanitarnih razlogov, predvidenih v zakoniku o schengenskih mejah.