»Situacija, v kateri se je znašla krščanska skupnost na Bližnjem vzhodu, zahteva ukrepanje vseh tistih, ki so pripravljeni zaščititi kristjane,« je dejal patriarh Kiril. Krščanstvo in preganjanje kristjanov sta bili tudi eni glavnih tem zgodovinskega srečanja papeža Frančiška in patriarha Kirila na Kubi.
Rojstni kraj krščanstva
»Kar se danes dogaja na Bližnjem vzhodu je tragedija,« je dejal patriarh Kiril. »Bližnji vzhod je rojstni kraj krščanstva. Danes pa je zaradi vojne in terorističnih napadov krščanska populacija v upadu. Zato bi morale cerkve in ljudje, ki lahko prispevajo na pozitiven način, temu narediti konec. Krščansko prisotnost na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki moramo ohraniti. A ne samo to. Trdo sem prepričan, da moramo delati skupaj, da bomo našo družbo rešili »dekristjanizacije« – zaradi ateističnih pritiskov so kristjani marsikje izločeni iz javnega življenja.« Dodal je še, da so kristjani pod pritiskom in da sta se s papežem Frančiškom sestala ob ravno pravem času.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Potrebna je uporaba sile
Nadalje je izpostavil tudi, da so teroristi gluhi za kakršenkoli dialog. In da je zato potrebna uporaba sile vseh tistih, ki so pripravljeni zaščititi kristjane. Dodal je še, da je zato pomembno, da se Rusija, Združene države Amerike, Zahodna Evropa in nekaj arabskih držav združi in naredi konec vojni, se znebi teroristov in ljudem v Siriji ter Iraku omogoči, da si sami izberejo prihodnost.
Filozofski izziv
A za zmago nad terorizmom bo potrebno več kot to, je še dejal. »Terorizem je filozofski izziv. Moramo razumeti, kaj se dogaja v ljudeh, ki v imenu Boga primejo za orožje. Povsem prepričan sem, da se je človeška civilizacija v procesu razvoja odpovedala Bogu in njegovemu zakonu morale.« Po njegovem mnenju je to razlog za terorizem. Ljudje lahko živijo skupaj le, če imajo skupne vrednote, te pa morajo, tako Kiril, temeljiti na človeškem smislu za moralo. V takšni civilizaciji po njegovem mnenju ne bi bilo prostora za terorizem.