Črna kronika

Zdravniki množično predpisovali zdravila tudi odvisnikom

STA
16. 2. 2016, 09.22
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Proti nekdanjemu zdravniku iz Zagorja Francu Grošlju, ki je samo leta 2013 predpisal 993 receptov za psihoaktivna zdravila, je po poročanju Dela vložena obtožnica, ki ga bremeni kaznivega dejanja omogočanja uživanja prepovedanih drog. Proti trem fizičnim osebam pa so vložili obtožnico zaradi neupravičene proizvodnje in prometa s temi drogami.

STA

Po dveh letih od razkritja in dobro leto po zaslišanju prvih prič je višja državna tožilka z Okrožnega državnega tožilstva v Ljubljani Katjuša Čeferin za Delo potrdila, da je v aferi množičnega predpisovanja receptov vložena obtožnica zoper štiri osebe. Za kaznivo dejanje omogočanja uživanja prepovedanih drog, česar je obtožen zdaj 75-letni nekdanji splošni zdravnik iz Zagorja, kazenski zakonik predpisuje zaporno kazen od enega do 12 let, za kaznivo dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s temi drogami pa od enega do 10 let.

Po neuradnih informacijah časnika so v primeru afere z apavrinom, helexom, sanvalom, xanaxom, lexaurinom ter nekaterimi drugimi pomirjevali in uspavali s seznama prepovedanih drog začeli tri postopke. Poleg že omenjenega, ki bremeni Grošlja, še dva proti odvisnikom, v katerih pa je tožilstvo odstopilo od pregona, saj ni imelo dovolj dokazov o preprodaji. Odvisnikom je očitalo, da zelo velikih količin tablet sami ne bi mogli zaužiti, a po mnenju izvedenca so v resnici zmožni sami na dan zaužiti tudi 10- do 15-kratno dozo. To je v pridržanju trdil tudi zdravnik Grošelj, piše Delo.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Zagovor Grošlja, ki je nekaj tednov po razkritju afere vrnil zdravniško licenco, naj bi po neuradnih informacijah temeljil na šestem členu zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami, po katerem substance, ki se štejejo za zdravila, niso prepovedane droge.

Odvetnik Franca Grošlja Igor Grošelj obtožnice še ni prejel in je ni želel komentirati, je pa za Delo napovedal, da bo v vsakem primeru vložil ugovor. Zlorabo uspaval in pomirjeval so sicer policistom prijavili zasvojenčevi svojci.

Po podatkih kriminalistov je Grošelj bolnikom, ki so bili večinoma zasvojenci, vključeni v metadonski program, recepte tudi zaračunaval, in sicer po pet do 50 evrov, kar mu je prineslo več tisočakov premoženjske koristi. Po analizi Nacionalnega inštituta za javno zdravje pa so slovenski zdravniki leta 2013 v povprečju predpisali štiri bele recepte, torej 250-krat manj kot v Grošljevi ambulanti. Samo enemu od zasvojencev je Grošelj v treh letih predpisal 34.150 tablet, kar pomeni, da bi jih moral ta vsak dan vzeti 40, Po izračunih Psihiatrične klinike Ljubljana je bil v nekaterih primerih dnevni odmerek presežen stokrat, piše Delo.