Svet

Frančišek okaral mehiške voditelje

STA
13. 2. 2016, 20.37
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Papež Frančišek je mehiške voditelje danes pozval, naj svojim državljanom, ki trpijo zaradi revščine in mamilarskega nasilja, ponudijo "resnično pravičnost" in varnost. Frančišek je prvi papež, ki je obiskal nacionalno palačo v Ciudadu de Mexico, kjer ga je sprejel mehiški predsednik Enrique Pena Nieto,

Današnje papeževe besede predstavljajo sporočilo, ki so si ga želeli mnogi navadni Mehičani, siti mamilarskega nasilja, v katerem je umrlo ali izginilo neznano kam več kot 100.000 ljudi.

Frančišek je s predsednikom ob rami zbranim poslancem in predstavnikom vlade dal jasno vedeti, da imajo družbeni, kulturni in politični voditelji dolžnost pomagati ljudem in jim zagotoviti "resničen dostop do materialnih in duhovnih dobrin, ki so nujno potrebne: ustrezno stanovanje, dostojno zaposlitev, hrano, resnično pravičnost, učinkovito varnost, zdravo in mirno okolje".

Kot je nadaljeval, "nas izkušnja uči, da vsakič, ko iščemo pot privilegijev ali koristi za manjšino na škodo blaginje za vse (...), postane družba gojišče za korupcijo, trgovino z mamili, izključevanje drugačnih kultur, nasilje in tudi trgovino z ljudmi, ugrabitve in smrt, prinaša trpljenje in upočasnjuje razvoj".

Še na predvečer papeževega prihoda je Mehiko na te tegobe spomnil krvav spopad rivalskih tolp v enem tamkajšnjih zaporov, v katerem je bilo ubitih 49 zapornikov.

Pred mehiško nacionalno palačo se je ob papeževem obisku zbralo na tisoče vernikov in ob njegovih besedah so zgodovinski trg Zocalo preplavili glasno ploskanje in navdušeni vzkliki. "Bravo! Kako dobro, da pove vladi resnico," je vzklikala ena od žensk, medtem ko je druga pripomnila, da je Frančišek s svojimi besedami osramotil prisotne politike.

Frančiška so sicer danes pred bogato okrašeno nacionalno palačo, kjer je sedež vlade, pričakali rdeča preproga in najvišje časti, medtem ko njegova predhodnika Janez Pavel II. in Benedikt XVI. ob svojih obiskih Mehike vanjo nista bila povabljena.

Mehiške vlade so bile skozi vso 20. stoletje izrazito sekularne in čeprav gre za drugo najštevilčnejšo katoliško državo na svetu, je Mehika diplomatske odnose z Vatikanom obnovila šele leta 1992.

"To je prvič, da je v tej zgodovinski palači sprejet papež. To odraža dobre odnose med Svetim sedežem in Mehiko. Vaš obisk presega srečanje dveh držav. To je srečanje države in njene vere. Vaša svetost, Mehika ljubi papeža Frančiška zaradi njegove skromnosti, prijaznosti in njegove topline," je gostu sporočil Pena Nieto.