Svet

WHO Evropo pozval k hitremu odzivu za preprečitev širjenja virusa zika

STA
3. 2. 2016, 18.19
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes evropske države pozvala, naj ukrepajo hitro, da bi preprečile širjenje virusa zika, ki naj bi bil povezan s porastom primerov mikrocefalije, prirojene napake pri novorojencih, ko se ti rodijo z nenavadno majhno glavo in možgani. WHO tako Evropi svetuje boj proti komarjem, ki virus prenašajo.

Reuters
Virus zika prenašajo tigrasti komarji vrste Aedes.

"Evropske države pozivam, naj ravnajo hitro in koordinirano, da bi nadzorovale komarje," je direktorica WHO za Evropo Zsuzsanna Jakab zapisala v sporočilu. Ukrepi morajo po njenih besedah obsegati sodelovanje skupnosti pri odstranjevanju območij, na katerih se razmnožujejo komarji, načrtovanje uporabe insekticidov in uničevanje ličink.

Virus zika prenašajo tigrasti komarji vrste Aedes, ki sicer izvirajo iz tropskih območij, a so jih občasno zabeležili tudi v Evropi. Iz Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) so sporočili, da so ti komarji iz Evrope izginili v 20. stoletju, a da so v zadnjih letih uspeli ponovno "kolonizirati" portugalsko Madeiro, dele južne Rusije in Gruzije.

Zaradi vse višjih temperatur pa so tega komarja odkrili tudi na Nizozemskem, a za zdaj v Evropi ni endemičen.

Pri ECDC opozarjajo, da ni podnebnega razloga, zakaj tigrasti komar Aedes, če bi prišel v Evropo, ne bi preživel na jugu te celine. Več evropskih turistov se je doslej z virusom zika okužilo med potovanji po Amerikah, a doslej niso zabeležili okužbe v Evropi sami.

Največ okužb z virusom zika so doslej zabeležili v Južni Ameriki. V urugvajskem Montevideu so danes z izrednimi pogovori zaradi širjenja virusa začeli ministri za zdravje 13 južnoameriških držav, tudi Brazilije in Kolumbije, ki sta najbolj prizadeti. Brazilija je sicer zabeležila 1,5 milijona primerov okužbe. Virus pri večini obolelih sproži le kratkotrajne gripi podobne simptome, velja pa za zelo nevarnega za nosečnice oz. plod.

Ob prihodu na srečanje je brazilski minister Marcelo Casto povedal, da je njegova držala mobilizirala 522.000 ljudi za preprečevanje okužb in svetovanje prebivalcem.

Cepiva za virus ni, a je indijski proizvajalec zdravil Bhara Biotech danes zatrdil, da že leto dni razvija dve cepivi, ki naj bi bili pripravljeni za testiranje na živalih.