V zgodovini meritev še niso izmerili tako močno preseženih mejnih vrednosti delcev PM10 v zraku, kot so bile v Novi Gorici izmerjene minuli četrtek. Vrednost se je povzpela do kar135 mikrogramov na kubični meter. Mejna vrednost sicer znaša kar trikrat manj – 50 mikrogramov. V teh dneh so se vrednosti prahu v zraku le znižale.
Vpliv na zdravje
Lokalne oblasti vedno bolj razmišljajo, kaj ukreniti glede problematike, saj je vpliv delcev na zdravje velik. Predvsem dolgotrajnejša izpostavljenost takemu zraku je lahko nevarna. Delci preko dihal vstopajo v telo in tam vplivajo na sprožitev oksidativnega stresa in vnetij. Povzročijo tudi poslabšanje obstoječih akutnih in kroničnih bolezni dihal. Pri dolgotrajni izpostavljenosti so posledice lahko hujše; vplivajo na kardiovaskularne dogodke in bolezni ter tudi na nastanek raka.
Če želite spremljati podatke o onesnaženosti zraka v Novi Gorici, obiščite spletno stran mestne občine www.nova-gorica.si in odprite aplikacijo Meteorološki in ekološki podatki. Tu najdete napoved stanja prašnih delcev in ozona. Ti podatki so, kot pojasnjujejo na občini, informativne narave, ker še ne upoštevajo referenčnega merilnika in korekcijskega faktorja. Uradne podatke s korekcijskim faktorjem objavlja Arso na svoji spletni strani.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Župan poziva občane
Z občine še sporočajo, da vsako leto do prekoračitve dnevnih koncentracij prašnih delcev prihaja v času kurilne sezone, največ v decembru in januarju. Občina intenzivno dela na pripravi dolgoročnih ukrepov, ki bodo izboljšali goriški zrak.
Zaradi povečane onesnaženosti zraka s prašnimi delci v zadnjih dneh župan mestne občine Nova Gorica Matej Arčon nagovarja vse občanke in občane, zlasti tiste, ki živijo na območju mesta, k takemu ravnanju, da bo v korist celotne skupnosti. »Predvsem pozivam vse tiste, ki za ogrevanje uporabljajo biomaso oziroma drva, da v dneh z večjo obremenjenostjo ozračja uporabljajo druge vire za ogrevanje, če le imajo to možnost, in sicer klimatske naprave, električne grelnike, plin oziroma daljinsko ogrevanje. Svetujemo tudi pogostejšo uporabo mestnega avtobusa, ki je brezplačen, namesto uporabe osebnega avtomobila. Izogibajo naj se torej nepotrebnim vožnjam z motornimi vozili,« svetuje župan.