Svet

V več izdelkih za prosti čas našli nevarne kemikalije

STA
26. 1. 2016, 14.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Blagovne znamke, kot so The North Face, Patagonia, Mammut, Columbia in Haglöfs, še vedno uporabljajo nevarne in obstojne kemikalije PFC, ki omogočajo nepremočljivost opreme ter ogrožajo zdravje ljudi in okolje, razkriva novo poročilo Greenpeacea, ki so ga v ponedeljek predstavili v Münchnu.

Arhiv proizvajalca

Greenpeace je testiral 40 izdelkov, ki so jih kupili v 19 različnih državah, tudi v Sloveniji.

Nevarnih PFC-jev niso našli le v oblačilih, temveč tudi v čevljih, šotorih, nahrbtnikih, vrveh in celo v spalnih vrečah. Čeprav je večina znamk javno izjavila, da nevarnih dolgoverižnih PFC-jev ne uporabljajo več, so te v visokih koncentracijah našli v 18 izdelkih, so zapisali na spletni strani Greenpeacea Slovenija.

"Visok nivo dolgoverižnega PFC-ja, PFOA, ki je povezan s številnimi učinki na zdravje, vključno z rakom, smo našli v nekaterih izdelkih znamke The North Face in Mammut. (...) To so žalostni rezultati za ljubitelje dejavnosti na prostem, ki želijo, da so njihova oblačila tako trajnostna in čista kot kraji, ki jih raziskujejo", je dejala Mirjam Kopp, vodja projekta Detox Outdoor.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Ene izmed višjih koncentracij nevarnih kemikalij so našli tudi v obeh izdelkih, ki sta bila kupljena v Sloveniji, in sicer v pohodniških čevljih znamke Salewa ter pohodniških hlačah znamke Mammut, so še zapisali.

"Nad ugotovitvami poročila so lahko razočarani tudi mnogi ljubitelji narave v Sloveniji. Upamo, da bodo skupaj z nami od podjetij zahtevali, naj prenehajo uporabljati nevarne kemikalije pri proizvajanju opreme, ki nas spremlja prav med preživljanjem prostega časa in občudovanjem narave", je ugotovitve poročila komentirala Ines Kavgić, predstavnica Greenpeacea Slovenija.

PFC-ji so kemične spojine, ki v naravi ne obstajajo. Ko so sproščeni v okolje, pa se mnogi od njih razgrajujejo zelo počasi in vstopijo v prehranjevalno verigo, zaradi česar je onesnaženje skoraj nepovratno. Našli so jih v zelo odročnih delih sveta, v jetrih živali, kot so delfini in polarni medvedi, ter celo v človeški krvi, so še zapisali na spletni strani Greenpeace Slovenija.