Svet

Avstrija zaostruje azilno zakonodajo

STA
26. 1. 2016, 13.21
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Avstrijska vlada je danes v skladu s pričakovanji zaostrila azilno zakonodajo. Med drugim je sprejela sklepa o časovni omejitvi pravice do azila ter omejitvi pravice do združitve družin, poročajo avstrijski mediji. Eno najstrožjih azilnih zakonodaj v Evropi mora potrditi še parlament.

STA
Letos bodo sprejeli 37.500 prosilcev za azil.

Kancler Werner Faymann je izrazil pričakovanje, da bodo poslanci novo zakonodajo potrdili aprila. Ob tem je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA dejal, da bo zakon veljal retroaktivno.

Predlagana zakonodaja pravico do azila omejuje na tri leta, nato pa naj bi pri vsakem azilantu preverili, ali se že lahko varno vrne v svojo državo. Ukrep bo veljal za vse, ki so v Avstrijo prišli od novembra lani.

Nove omejitve se obetajo tudi upravičencem do subsidiarne zaščite, ki v Avstriji ne dobijo azila, a jim v domovini grozi nasilje. Med njimi prevladujejo Afganistanci. Ti bodo lahko svoje družinske člane z izjemo mladoletnih v Avstrijo pripeljali šele po treh letih.

Za prišleke s statusom begunca ta omejitev ne bo veljala, a bodo morali prošnjo za združitev družin vložiti v roku treh mesecev, da bi se izognili dodatnim finančnim predpogojem. Ta omejitev bo sicer veljala le, če ne bo v nasprotju s pravico do družinskega življenja, ki je zapisana v Evropski konvenciji o človekovih pravicah.

Avstrijski politični vrh je današnjo odločitev vlade o zaostritvi zakonodaje označil za signal tako Avstrijcem kot tudi tujini.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Kancler Werner Faymann je dejal, da gre za ukrep, ki bo omogočil spoštovanje nedavno določene zgornje meje za sprejetje beguncev. Podkancler Reinhold Mitterlehner pa je ocenil, da so tako sporočili, da je beguncev preveč in da se vračajo k temeljem pravice do azila. Obenem pa so prosilcem za azil po njegovih besedah pokazali, da obstaja določeno tveganje za vrnitev v domovino.

Faymann je sicer znova poudaril, da bi glede begunske krize raje videl skupne evropske rešitve, a ker ni pričakovati hitrih odločitev s strani EU, se je Avstrija odločila ukrepati sama.

Novo zakonodajo, predvsem kar zadeva časovno omejitev azila, je zagovarjala tudi notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner. Ob tem je zavrnila očitke, da to prinaša veliko birokracije.

Zunanji minister Sebastian Kurz pa je dejal, da je azil vedno "začasna zaščita", zato se ne strinja, da bo časovno omejena pravica do azila otežila vključevanje beguncev v družbo.