Svet

Poljska s spornim zakonom, ki bi lahko ohromil ustavno sodišče

sta
23. 12. 2015, 14.06
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Poljski parlament, v katerem ima absolutno večino konservativna stranka Zakon in pravičnost (PiS), je v torek zvečer sprejel sporni zakon o ustavnem sodišču, katerega cilj je po mnenju opozicije, vrhovnega sodišča in številnih pravnikov ohromiti najvišji sodni organ v državi. Izjemno kritičen je do njega tudi nekdanji predsednik Lech Walesa.

Reuters
Poljska premierka Beate Szydlo

Po burni razpravi je za sporni zakon glasovalo 235 poslancev sejma, proti jih je bilo 181, štirje so se vzdržali.

Zakon, ki je bil tarča kritik tudi v tujini, med drugim določa, da se poslej sodbe ustavnega sodišča sprejemajo z dvotretjinsko in ne več navadno večino. Poleg tega morajo biti pri odločanju o najbolj spornih primerih po novem navzoči 13 od skupaj 15 namesto dosedanjih devetih sodnikov.

PiS, ki jo vodi skrajni konservativec Jaroslaw Kaczynski, je od zmage na oktobrskih parlamentarnih volitvah Poljsko že pahnil v globoko politično krizo, tudi zaradi spornih imenovanj v ustavno sodišče.

Stranka je že postavila pet ustavnih sodnikov po lastni izbiri, zavrača pa priznanje sodnikov, ki jih je imenoval prejšnji parlament, v katerem je imela večino liberalna Državljanska platforma (PO). PiS bo lahko tako poslej z lahkoto blokirala ustavne sodbe, ki ji ne bodo pogodu.

Proti novemu zakonu o ustavnem sodišču je minuli konec tedna v Varšavi in drugih mestih protestiralo več tisoč ljudi, ki so vlado obtoževali spodkopavanja demokracije.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Kritičen do obnašanja Varšave je bil tudi predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz, ki je politične razmere na Poljskem primerjal z državnim udarom, zaradi česar je poljska premierka Beata Szydlo od njega zahtevala opravičilo.

Poljsko vrhovno sodišče je ocenilo, da zakon o ustavnem sodišču posega v neodvisnost slednjega in da mu skuša odvzeti sposobnost delovanja.

Novi zakon med drugim določa tudi, da mora med vložitvijo primera na ustavno sodišče in sodbo slednjega preteči najmanj od tri do šest mesecev, medtem ko je bilo doslej za to določenih 14 dni. Po mnenju vrhovnega sodišča bi to lahko prineslo občutne sodne zamude in dejansko ohromitev ustavnega sodišča.

Izjemno oster je do novega zakona tudi nekdanji poljski predsednik Lech Walesa, ki se je zato danes zavzel za sklic referenduma o predčasnih volitvah.

Po mnenju legendarnega vodje sindikata Solidarnost je treba pokazati, da dve tretjini poljske družbe nasprotujeta tovrstni obliki oblasti. Parlamentu, v katerem ima absolutno večino PiS, pa je treba skrajšati mandat.

"Ta vlada deluje v nasprotju z interesi Poljske in nas smeši po vsem svetu," je za Radio Zet dodal Walesa.