Države članice EU morajo leta 2014 sprejeto spremenjeno direktivo o tobačnih izdelkih uvesti v prihodnjem letu. Nova zakonodaja med drugim zahteva večja slikovna in tekstovna zdravstvena opozorila na embalaži, prepoveduje pa tudi prodajo cigaret in tobaka z okusi.
A proizvajalci cigaret in tudi nekatere članice skušajo nova pravila izpodbiti. Med nasprotniki sta tobačna velikana Philip Morris in British American Tobacco ter proizvajalec elektronskih cigaret Pillbox 38, pa tudi Poljska, ki jo podpira Romunija.
Varšava je skušala že med pogajanji izpodbijati nova pravila, predvsem ko gre za prepoved cigaret z okusom mentola. Tobačna velikana pa na prvem mestu moti zahteva po nevtralni embalaži in velikih zdravstvenih opozorilih, ki brišejo oznako blagovne znamke.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
A generalna pravobranilka je danes v priporočilih Sodišču EU med drugim poudarila, da je bila spremenjena direktiva o tobačnih izdelkih sprejeta pravilno. Izpostavila je tudi, da zagotavlja standardno prakso v vsej osemindvajseterici v boju proti zdravstvenim tveganjem, ki jih prinaša kajenje.
Sodišče EU bo dokončno sodbo verjetno sprejelo šele čez nekaj mesecev, a običajno sledi priporočilom generalnih pravobranilcev.
Izmed okoli 500 milijonov državljanov EU jih po ocenah kadi 28 odstotkov. Vsako leto naj bi zaradi bolezni, povezanih s tobakom, umrlo 700.000 Evropejcev.
EU si ob sprejetju direktive leta 2014 obetala dvoodstotno zmanjšanje porabe tobaka v petih letih. To pomeni približno 2,4 milijona manj kadilcev v EU. Zmanjšanje porabe tobaka kot posledica novih ukrepov naj bi po izračunih pomenilo 506 milijonov evrov letnih prihrankov na področju zdravstvenega varstva.