Svet

V Tanzaniji po 41 dneh rešili pet rudarjev

sta
17. 11. 2015, 17.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

V Tanzaniji so iz zrušenega jaška v rudniku zlata po 41 dnevih rešili pet rudarjev, ki so preživeli z uživanjem ščurkov in žab, so sporočile tanzanijske oblasti. Peterica je bila v skupini okoli 20 rudarjev, ki je ostala ujeta v jašku, ko se je ta 5. oktobra zrušil. Rudarji okrevajo v bolnišnici in žalujejo za kolegom, ki je v podzemlju umrl.

Arhiv Svet24
Fotografija je simbolična

Štirinajstim rudarjem je, ko se je jašek zrušil, uspelo pobegniti, šest pa jih je ostalo ujetih kakih 100 metrov pod zemljo. Eden izmed njih je umrl, pet pa so jih v nedeljo rešili, a je njihovo zdravstveno stanje resno. "Rudarji so zelo šibki," je povedala predstavnica ministrstva za energijo in rudnike Badra Masoud.

Grozote, ki so jih preživeli pod zemljo, so razkrili tudi sami rudarji. Več kot mesec dni so bili v temi, stlačeni v prostoru, v katerem so sicer hranili orodje.

Za preživetje so srkali blatno vodo in jedli koreninice, zemljo, žabe, ščurke in druge insekte. Sprva so imeli tudi nekaj svetlobe s svetilk na rudarskih čeladah in mobilnih telefonov, a je bilo tega kmalu konec.

Nesreča se je zgodila v rudniku zlata v regiji Shinyanga, kakih 900 kilometrov zahodno od gospodarske prestolnice Dar es Salaam.

Tanzanijski časnik The Citizen je poročal, da je pristojno ministrstvo rešitev rudarjev označilo za čudež, lokalne oblasti pa sploh niso mogle verjeti, da so peterico uspeli rešiti po tako dolgem času pod zemljo.

Kot je povedal lokalni policijski načelnik Justus Kamugisha, so bili sprva prepričani, da so rudarji umrli v zrušenju jaška, nato pa so drugi rudarji v ločenem jašku zaslišali krike na pomoč iz teme.

Ti rudarji so sprva mislili, da gre za zle duhove, a so o glasovih vendarle obvestili lokalne oblasti, ki so se spomnile, da je nekaj dni prej prišlo do zrušenja jaška.

Tanzanija, kjer so rudniške nesreče pogoste, je četrti največji proizvajalec zlata v Afriki, ta dragocena kovina pa državi predstavlja enega glavnih prihodkov od izvoza.

Gre za eno izmed najdaljših preživetij pod zemljo po nesreči v rudniku. V Čilu so leta 2010 po 69 dneh rešili 33 rudarjev. Ta reševalna operacija je bila deležna pozornosti svetovne javnosti.