Po navedbah tožilsva je sporna lizinška pogodba, sklenjena s Hypo Leasingom aprila 2008, navezuje pa se na okrog 600.000 evrov vredno plovilo Sunseeker.
Obdolžencema tožilstvo očita nadaljevano kaznivo dejanje goljufije v sostorilstvu, za kar jima grozi od enega do osmih let zapora.Brata Grubelič naj se ne bi držala obveznosti iz pogodbe in na ta način družbi, ki se je medtem preimenovala v Heta Asset Resolution, povzročila za okrog 340 tisoč evrov škode. Obdolženca sta včeraj vztrajala pri izjavi, dani v preiskavi, v kateri sta vse obtožbe odločno zavrnila, zagovarjala pa se bosta do konca glavne obravnave po zaslišanju vseh predlaganih prič. Prve bodo spregovorile 7. decembra.
Edi Grubelič je bil v preteklosti že pravnomočno obsojen na pogojno kazen, kazenski list njegovega brata Sandija pa je ostal prazen.
V preiskavi sta brata Grubelič sicer pojasnjevala, da gre v obravnavani zadevi za del precej bolj kompleksnega razmerja med njima oziroma njunima podjetjema in nekdanjim Hypo Leasingom, s katerim sta sicer plodno sodelovala od leta 2001, med njimi pa je bilo sklenjenih od 1,5 do 2 milijona evrov pogodbenega sodelovanja. Ko pa je v letu 2008 nastopila kriza, so se začeli problemi, položaj, v katerem sta se znašla, pa obdolženca razumeta kot kolateralno škodo nekaterih zaposlenih v Hypu ...
Kot je znano, bi se sojenje moralo začeti že poleti, potem ko aprila na predobravnavnem naroku nista sprejela ponudbe tožilstva – leto in pol zapora v zameno za priznanje krivde, a je imelo sodišče nekaj težav z vročanjem vabil. Edi Grubelič je bil v preteklosti že pravnomočno obsojen na pogojno kazen, kazenski list njegovega brata Sandija pa je prazen.
Afera Trend
Afera Trend je v javnosti odjeknila jeseni 1990 po vsej nekdanji Jugoslaviji. Lastnik in direktor podjetja Trend Form iz Grosupljega, hrvaški državljan Sandi Grubelič, je na takrat še zelo eksotičen način, prek lizinga, k nakupu avtomobila privabil okrog 7500 kupcev. Kakih 1700 jih je avte dobilo, 800 so predplačilo vrnili, več kot 4800 pa se jih je obrisalo pod nosom. Skupno jih je oškodoval za takratnih 42 milijonov mark.
Grubeliča so organi pregona prijeli v Švici, na sojenju je bil sprva oproščen očitkov goljufij, leta 1995 pa obsojen na sedem let zapora. Toda možakar je odsedel le polovico, saj so mu vrhovni sodniki poleti 1998 izdali začasno odredbo o prekinitvi prestajanja kazni zaradi »kroničnih zdravstvenih težav«. Od takrat je na prostosti, kjer bo zaradi »kroničnih zdravstvenih težav« tudi ostal.