Hrvaška vlada je na zaprtem delu seje v začetku septembra podprla kandidaturo Pusićeve za vodilni položaj v ZN.
Milanović je uradno kandidaturo Pusićeve poslal 2. novembra.
V pismu je poudaril, da hrvaška vlada nominira Pusićevo, ki je imela pomembno vlogo med hrvaškimi pogajanji z EU in "ustvarila nacionalno in mednarodno kariero kot političarka in članica akademske skupnosti". Na podlagi teh izkušenj je ustrezna kandidatka za položaj, za katerega je potrebno globalno vodstvo in odgovornost, je zapisal.
Milanović je omenil tudi načelo pravične zemljepisne razdelitve vodilnih položajev v ZN in izrazil upanje, da bo prihodnji generalni sekretar iz skupine vzhodnoevropskih držav, ki še niso imele takšne časti.
Omenil je tudi enakopravnost spolov ter poudaril, da je skrajnji čas, da bi po 70 letih obstoja ZN obravnavali nominacijo ženske, Pusićeva pa po njegovi oceni najbolj ustreza najvišjemu položaju v ZN.
Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je zadržana do kandidature Pusićeve. Iz urada predsednice so za Večernji list dejali, da niso dobili nobene uradne informacije o nominaciji Pusićeve, niti se o tem niso posvetovali s predsednico države.
Pusićeva je po napovedi svoje kandidature pred nekaj meseci pričakovala javno podporo Grabar-Kitarovićeve, ki je medtem ocenila, da je odločitev o hrvaškem kandidatu ali kandidatki treba pustiti novi vladi. Obenem je dejala, da ne bo nasprotovala nacionalnem kandidatu, a meni, da mora imeti široko podporo.
Kandidaturi Pusićeve je močno nasprotovala tudi največja hrvaška opozicijska stranka HDZ in za kandidata podprla hrvaškega veleposlanika v Indiji Amirja Muharemija, ki so ga predlagala združenja veteranov.
Generalnemu sekretarju ZN Ban Ki Moonu mandat poteče konec prihodnjega leta. Za ta položaj se poteguje tudi bivši slovenski predsednik Danilo Türk. Novi generalni sekretar ZN bo mandat nastopil 1. januarja 2017.