Svet

Združenje DrogArt pridobilo novo svetovalnico

sta
4. 11. 2015, 13.53
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Zaradi povečanega povpraševanja po svetovalnih in terapevtskih storitvah so v Združenju DrogArt oz. Centru za svetovanje in psihoterapijo danes odprli nove prostore. V centru so s svojim programom na voljo vsem, ki se zaradi prepovedanih drog ali alkohola znajdejo v kakršnihkoli težavah, je ob odprtju prenovljenega centra dejala Anja Mihevc.

STA

Kot je na novinarski konferenci poudarila vodja centra Mihevčeva, se v svetovalno-terapevtski program vključuje vedno več uporabnikov, ki imajo težave predvsem zaradi uporabe klubskih drog, kot so kokain in amfetamini, ter novih sintetičnih drog. "Zaradi uporabe drog so se začeli soočati predvsem s težavami v odnosih z bližnjimi, prijatelji in sodelavci, mnogi pa so že razvili različne psihične težave ali zasvojenosti," je dodala.

DrogArtova strokovna delavka Mina Paš je spregovorila o dosedanjem delu centra oz. svetovalnice, ki temelji na humanistično-relacijskem pristopu k uporabnikom drog. Poudarila je pomembnost tega pristopa, saj so po novejših raziskavah relacijske travme izjemno pomemben dejavnik pri razvoju odvisnosti. Do ozdravitve pa po njenem mnenju lahko pride "samo v odnosu, ki ga uporabniku ponuja tovrstna terapija".

STA
Anja MIhevc

Mihevčeva pa je poudarila, da je njihov program uspešen in učinkovit, kar kaže tudi raziskava. Število vključenih v program se je v zadnjih dveh letih podvojilo, odstotek uspešno zaključenih in še vključenih uporabnikov v letu 2014 pa je 64-odstoten, je pojasnila Mihevčeva.

Uspešnosti programa po prepričanju sogovornic botruje tudi to, da je DrogArtov svetovalno-terapevtski program popolnoma prilagojen posamezniku, edini pogoj za vključitev v program pa je uporabnikova motivacija za spremembo, abstinenca ni pogoj za vključitev.

Program poteka enkrat ali dvakrat tedensko na individualnih ali skupinskih srečanjih, poleg svetovalno-terapevtske obravnave pa vključuje tudi širšo psihosocialno obravnavo, kar je pri obravnavi odvisnosti po navedbah Pašove zelo pomembno. Uporabnikom, njihovim staršem, pedagoškim in drugim strokovnim delavcem pa je na voljo tudi enkratno svetovanje ali informiranje, na katerem lahko dobijo informacijo o drogah in zmanjšanju tveganj ob njihovi uporabi.

STA
Mina Paš

Združenje DrogArt je sicer zasebna neprofitno-prostovoljska organizacija, ustanovljena leta 1999 z glavnim namenom zmanjševanja škodljivih posledic drog in alkohola med mladimi. Program svetovanja sofinancirajo ministrstvi za delo in za zdravje, ljubljanska mestna občina, urad za mladino in Fundacija invalidskih in humanitarnih organizacij.