Najbogatejša arabska država bi lahko bankrotirala do leta 2020. Na podlagi prognoz Svetovnega monetarnega sklada (MMF), bo Savdska Arabija ostala brez denarja v obdobju naslednjih petih let, če ne bo spremenila svoje politike.
Arabska država, bo prvič po letu 2009, imela deficit v višini 21,6 odstotka, v letu 2016 pa naj bi deficit znašal približno 19,6 odstotka, predvideva MMF, ki obenem poudarja, da bi morala Savdska Arabija racionalizirati svoje stroške.
Glavni faktorji, ki zajemajo celotno regijo, so predvsem regionalni konflikti, ki se samo širijo in poglabljajo, cene nafte pa zaradi tega padajo. Tamkajšnji boji so tudi glavni krivec, za največjo begunsko krizo od 90-tih let prejšnjega stoletja dalje.
»Doseganje fiskalne stabilnosti bo poseben izziv, predvsem z obzirom na to, da bo potrebno v regiji, ki izvaža nafto, ustvariti delovna mesta za več kot 10 milijonov ljudi do leta 2020,« je dejal direktor MMF-a za Srednji vzhod in Centralno Azijo, Massod Ahmet.
Padec cen goriva direktno prizadene tudi Iran, Irak, Katar, Združene arabske Emirate, Alžirijo in Libijo. Prihodki od prodaje nafte v Savdski Arabiji znašajo 80 odstotkov vseh prihodkov države. Zaradi tega je država morala zmanjšati svoje stroške, odpovedati projekte in prodati obveznice v višini 15 milijonov dolarjev.
Kupuje se podporo državljanov, večina jih dela v državni upravi
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Savdska kraljeva družina, ki šteje kar 15 tisoč članov, dobesedno kupuje podporo svojih prebivalcev. Velika večina izmed 30 milijonov ljudi, svoj visok življenjski standard dolguje velikodušnosti kraljeve družine, to pa je pripeljalo do tega, da veliko Savdijcev nima navade delati in iskati novih izkušenj. Veliko število zaposlenih dela v državni upravi. Od 5,5 milijona zaposlenih, jih kar tri milijone dela v državnih službah. Mali privatni sektor v glavnem zaposluje tujce.
Kralj Salman bin Abdulaziz je svojemu narodu podaril 32 milijard dolarjev, da bi lahko v mesecu februarju proslavil svojo inavguracijo. Nagrado je izplačal v obliki dveh mesečnih plač vse državnim uslužbencem, študentom, vojakom in upokojencem.
»Dragi ljudje, zaslužite si mnogo več in karkoli jaz naredim ne bi bilo toliko, kot si vi zaslužite,« je takrat zapisal na svojem Twitter profilu novi kralj Salman. Savdijci so odločitev svojega kralja proslavili z nakupi novih pametnih telefonov, luksuznih ur ali pa so odšli na eksotična potovanja.
K finančnemu zlomu pa bodo zagotovo pripomogli tudi vojaški izdatki. Savdska Arabija je v letu 2015 v želji, da postane regionalna vojaška sila, po višini vojaških izdatkov celo prehitela Rusijo. Z zapravljenimi 80,8 milijardami, namenjenimi za oborožitev, se pred Savdsko Arabijo uvrščajo samo še ZDA in Kitajska. Strokovnjaki predpostavljajo, da so ti izdatki še višji, saj je izračun nastal pred Savdsko intervencijo v Siriji.
Želijo bratje vreči s prestola razsipnega kralja?
Britanski Independent piše, da se zaradi MMF-ovega opozorila, pripravlja tudi puč. Bratje želijo s prestola vreči svojega razkošnega kralja, nezadovoljni so tudi z vladarjevimi kontroverznimi imenovanji, skupnim vojskovanjem v Jemnu in tragično smrtjo več kot 700 vernikov v stampedu v Meki.