Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je jasen. Njegov gnev nad Kurdi, ki v Turčiji po nekaterih ocenah predstavljajo kar 30 odstotkov populacije, se realizira tako v nasilju na domačih tleh kot v vojaških intervencijah na ozemlje severne Sirije, kjer oborožene milice Ljudskih obrambnih enot (YPG) in Ženskih obrambnih enot (YPJ) žanjejo uspehe v boju z ISIS.
Spor Erdogana s Kurdi je primarno spor Ankare s Kurdsko delavsko stranko (PKK) in njenim oboroženim krilom. PKK je še vedno na seznamu terorističnih organizacij in jo kot takšno obravnavajo tako v Turčiji kot v ZDA. Te so za to, da so v okviru zveze NATO pridobile dostop do turške letalske baze v Incirliku, iz katere sedaj izvajajo zračne napade na položaje ISIS v Siriji, tiho podprle Erdoganovo nasilje proti PKK in Kurdom v Turčiji. A Ankara ne razlikuje med PKK in YPG/YPJ, s katerimi ZDA sodelujejo v sirski vojni, kar vzpostavlja očiten konflikt interesov.
Ankara sicer nasilje nad Kurdi pod izgovorom boja proti PKK izvaja zaradi bližajočih se parlamentarnih volitev v Turčiji, to nedeljo. S temi potezami želi Erdoganova Stranka za pravičnost in razvoj (AKP) vplivati na skrajno desne sektorje v družbi, ki bi ji lahko prinesli absolutno zmago in s tem možnost za nadaljevanje samovlade.
Konflikt interesov se je najočitneje pokazal v zadnjih dneh, ko je turška vojska napadla kurdske sile v severni Siriji, med njihovo ofenzivo na položaje ISIS.
YPG so namreč sporočile, da je turška vojska med 24. in 26. oktobrom večkrat vkorakala na ozemlje Sirije in napadla njihove položaje. Ob tem so kurdske položaje s težkim topništvom simultano obstreljevale sile ISIS.
Ste zmedeni?
ZDA in Turčija sta se ob sporazumu, ki ameriškim letalom omogoča uporabo zračne baze v turškem Incirliku dogovorili, da bosta ustvarili tako imenovano »območje brez ISIS,« ki naj bi potekalo ob turško-sirski meji, od reke Evfrat do sirskega mesta Alep. Zemljevid:
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
A interes Anakre pri tem dogovoru očitno ni bila vzpostavitev območja brez ISIS ampak vzpostavitev območja brez Kurdov. Erdogan je namreč dejal, da kurdskim enotam ne bo »dovolil prevzeti kontrole severne Sirije,« saj bi to pomenilo nevarnost za Turčijo. Z nedavnim napadom preko meje je svojo obljubo tudi izpolnil, s čimer se je efektivno postavil na stran Islamske države.
Ko sta Ankara in Washington sklenila zavezništvo, so Kurdi že bili pripravljeni, da iz vzhoda in iz zahoda »stisnejo« sile Islamske države, kar pomeni, da če bi velesili Kurde podprli pri boju porti ISIS, bi najbrž v nekaj mesecih območje res postalo prosto borcev Islamske države.
Nedeljske volitve
To nedeljo bodo v Turčiji potekale predčasne parlamentarne volitve. Te so bile razpisane, ker na junijskih volitvah Erdoganova AKP ni dosegla absolutne večine, zaradi česar je bila prisiljena v formacijo koalicije. Ker v koalicijo z drugimi strankami ni hotela, so bile za 1. november razpisane predčasne volitve.
Te bodo potekale v duhu razširjenega nasilja na kurdskim prebivalstvom, ki živi večinoma na vzhodu države. V kampanji proti Kurdom, ki je prekinila dvoletno premirje med Ankaro in PKK, je bilo ubitih več kot 100 civilistov, zgodili so se trije masovni teroristični napadi na podpornike pro-kurdske Ljudske demokratske stranke (HDP), napadenih pa je bilo tudi več lokalnih sedežev stranke. Kako bo poskrbljeno za varnost in transparentnost volitev ni jasno. HDP so namreč predlagali video nadzor volitev, kar pa je Erdogan takoj zavrnil.
Napad na medije
Danes zjutraj je turška policija vdrla v prostore medijske skupine Ipek, sicer kritične do delovanja turške vlade. V akciji je bilo aretiranih več novinarjev, policisti pa so v stavbo vstopili ob spremljavi solzivca, prav tako so prekinili televizijski program v živo.
Napad na Ipek medijsko skupino prihaja le dva dni po tem, ko je policija okupirala prostore njene lastniške družbe, Koza Ipek Holding. Poslanec opozicijske Republikanske ljudske stranke (CHP) Mahmut Tanal je na kraju incidenta izjavil, da gre pri tovrstnih policijskih akcijah za grobo kršitev turške zakonodaje, po kateri medijske hiše ne morejo biti obravnavane kot kriminalna orodja.