Svet

"Imamo 1500 osvobojenih arabskih vasi, v katerih ljudje sedaj živijo v miru"

B.K.
21. 10. 2015, 12.09
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Amnesty International je pred kratkim objavila poročilo v katerem kurdskskim oboroženim enotam v Siriji – YPG, očita kršitve človekovih pravic in vojne zločine na območjih v severni Siriji. V YPG vse obtožbe zanikajo, prav tako poročilo na laž postavljajo odzivi, ki ne prihajajo iz vrst kurdskih oboroženih sil.

Reuters

Glavni poveljnik oboroženih Sil ljudske obrambe (YPG) Sipan Hemo, je v pogovoru z novinarjem in strokovnjakom za kurdske zadeve iz ameriškega Washingtona Mutlum Civiroglujem zavrnil obtožbe Amnesty International, da so kurdske sile namerno uničevale lastnino in domovanja arabskih prebivalcev severne Sirije ter jih nasilno izseljevale iz njihovih domov.

»Čas in ubesedenje tega poročila sta malce sumljiva,« je dejal Hemo. »V času, ko formiramo novo zvezo sirskih pro-demokratičnih sil in načrtujemo veliko vojno proti ISIS, je objavljeno to poročilo. Poročilo prihaja ravno po tem, ko so nam koalicijske sile dobavile veliko pošilko pomoči. Mislim, da to ni stvar naključja,« poročilo Amnesty International komentira Hemo.

STA

»To ni tisto, kar se res dogaja na tleh. Spet pozivamo neodvisne organe, naj pridejo in sami pogledajo kaj se dogaja na terenu,« je odločen Hemo. Oborožene kurdske sile so po njegovih podatkih osvobodile več kot 1500 arabskih vasi, nekatere izmed njih pa so postale vojna območja med kurdskimi silami in silami Islamske države. Sipan Hemo ne zanika škode, ki je bila v nekaterih vaseh storjena, saj je šlo za vasi, ki so postale strateške točke za vojno proti ISIS. A dodaja: »imamo 1500 osvobojenih arabskih vasi, v katerih ljudje sedaj živijo v miru. Oni [Amnesty International] pa niso pogledali več kot štiri ali pet krajev.«

»Prepričani smo, da želi nekdo s takšnimi poročili želimo škodovati naši podobi. Po našem mnenju za tem stoji Sirska nacionalna koalicija in njene oborožene sile. Na začetku, na primer, jim je šla v nos naša osvoboditev Tal Abjada. Zato so zanalašč širili takšne govorice. A mi bomo nadaljevali boj za demokracijo v Siriji, ne glede na vse obtožbe.«

Poveljnik YPG poudarja tudi, da kar 30 odstotkov sil YPG sestavljajo Arabci. »Če bi te trditve [Amnesty International] držale, bi se ti Arabci borili z nami v Jaziri in Kobaneju?«

Na obtožbe se je odzval tudi Macer Gifford, mednarodni prostovoljec iz Velike Britanije, ki se je v boju proti Islamski državi pridružil kurdskim silam.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

V svojem zapisu poudarja, da je bil prisoten na mnogih dogodkih, ki so bili omenjeni v poročilu in da nikoli ni bil priča namernemu rušenju stavb in prisilnim izselitvam. »Bili so primeri, ko so civilisti bili zaprošeni, da zapustijo območje, kjer je potekal boj. To je bilo storjeno za njihovo varnost,« poudarja Gifford. »Videl sem mnogo vasi vseh etničnih pripadnosti, ki so bile zapuščene in kasneje ponovno naseljene, ko se je boj prestavil drugam.«

Gifford razlaga tudi, zakaj je včasih prišlo do uničenja lastnine: »Včasih, ko smo vstopili v vas, smo morali uporabiti naselbine. Hiše smo utrdili s peščenimi vrečami in zemljo. To je bila nujnost vojne, zaradi tveganja napada ISIS. Nikoli ni bilo namerne politike uničevanja lastnine.«

Reuters

Namesto, da se Amnesty International zanaša na dvomljiva pričevanja redkih prič, naj pridejo sami in pogledajo kaj se res dogaja v sirski Rojavi, je kritičen Gifford.

Pismo podpore silam YPG pa je poslal tudi Johannes de Jong, generalni sekretar nizozemske Krščanske politične fundacije za Evropo, ki v zapisu poudarja, da so kurdske sile pomagale pred ISIS zaščititi več deset tisoč Jazidov na gori Sindžar, in da še vedno ščitijo 200.000 notranje razseljenih oseb, ki so mir našle v severno sirski regiji Rojava. De Jong prav tako opozarja, da uradno poročilo Združenih narodov o dogajanju na severu Sirije prikazuje popolnoma drugačno dogajanje kot poročilo Amnesty International.

Reuters

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost