Kakih 20 ljudi je begunski center v nizozemskem Woerdnu ponoči napadlo s petardami in jajci ter skušalo vdreti vanj. Gre v bistvu za športno halo, v katero so nastanili kakih 150 Sircev in Eritrejcev. To je bil prvi večji napad na begunske objekte na Nizozemskem. Vlada ga je obsodila in terjala kaznovanje odgovornih in zagotovitev varnosti beguncev.
Pred poslopjem nekdanje šole v Dresdnu, prestolnici nemške zvezne dežele Saške, se je medtem v petek zvečer zbralo kakih 60 ksenofobov, nekateri so bili pijani. Poslopje, kjer naj bi v kratkem nastanili begunce, in policiste, ki so ga skušali zaščititi, so obmetavali s kamni, steklenicami, petardami in drugimi predmeti. Kot dodaja Deutsche Welle, so stanovalci sosednjih zgradb nasilneže vzpodbujali in jim ploskali. To ni bil prvi napad na poslopje.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Prav tako v petek zvečer so nenapovedane demonstracije proti sprejemu beguncev izbruhnile v Cottbusu v zvezni deželi Brandenburg. Zbralo se je kakih 400 skrajnih desničarjev in skušalo vdreti v poslopje, kjer je takrat potekala zabava dobrodošlice za begunce. Med protestniki naj bi bili tudi nekateri vidni neonacisti, piše Deutsche Welle.
V Nemčiji so sicer od začetka leta zabeležili že več kot 490 napadov na begunska zatočišča, kar je trikrat več kot lani. Nemški notranji minister Thomas de Maiziere je tovrstno nasilje obsodil kot sramoto ter izrazil zaskrbljenost, ker so dve tretjini napadov izvedli lokalni prebivalci, ki pred tem niso imeli kriminalne zgodovine. Tudi pravosodni minister Heiko Maas je izrazil zaskrbljenost zaradi porasta napadov na begunska zatočišča v Nemčiji.
Javnomnenjska raziskava v Belgiji je medtem pokazala, da kar tri četrtine prebivalcev, natančneje 74 odstotkov, v luči begunske krize podpira vrnitev nadzora na meje. V francosko govoreči Valoniji je ta delež celo 77-odstoten, v prestolnici Bruselj pa "le" 68-odstoten, razkriva danes v časniku Le Soir objavljena anketa.