Če bo Nemčija zaprla svoja vrata, so v igri tri opcije, je nadaljeval Kotromanović. Prva je, da EU Grčiji in Turčiji sporoči, da je bilo dovolj in da morata na meji uveljaviti schengenska pravila. Druga je, da to na svojih mejah storita Makedonija in Albanija. Kot tretjo - in po njegovem mnenju najdražjo in najslabšo možnost - je navedel, da se bo vsaka država sama spopadala z begunskim valom. Minister pričakuje, da bo prišla v poštev prva opcija.
Madžarska je sicer Hrvaški v četrtek vrnila vlak z desetimi vagoni, ki ga je zadržala 18. septembra, ker je čez mejo na madžarsko ozemlje nezakonito prepeljal begunce in 36 hrvaških policistov.
Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović, ki se je po sredinem uradnem obisku v Budimpešti udeležila tudi dvodnevne konference Višegrajske skupine, je dejala, da so vlak vrnili po njenem pogovoru z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom.
Dogovor so potrdili tudi v Orbanovem kabinetu ter zanikali trditve hrvaškega notranjega ministrstva, da je bila vrnitev vlaka dogovorjena med policijama obeh držav 1. oktobra in ne na srečanju hrvaške predsednice z madžarskimi gostitelji.
Od začetka begunskega vala sredi septembra do danes je na Hrvaško prišlo nekaj manj kot 137.000 beguncev in migrantov, od tega v četrtek okoli 8000.
Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić je v luči tega v četrtek ocenila, da se je Madžarska z zgodbo z vlakom vpletla v hrvaško predvolilno kampanjo, pri čemer se je Orbanova desna vlada seveda postavila na stran HDZ.
Tudi nekateri madžarski mediji so v četrtek ocenili, da Budimpešta podpira hrvaško desno opozicijo na bližnjih parlamentarnih volitvah.
Od začetka begunskega vala sredi septembra do danes je na Hrvaško prišlo nekaj manj kot 137.000 beguncev in migrantov, od tega v četrtek okoli 8000, je danes sporočilo hrvaško notranje ministrstvo. Večino so z vlaki prepeljali proti madžarski meji. Samo danes so tja poslali že tri izredne vlake.
Hrvaške železnice so danes sporočile, da v Tovarniku nedaleč od meje s Srbijo pripravljajo 71. izredni vlak, ki bo begunce popeljal na približno štiri ure in pol trajajočo pot proti mejnemu prehodu Botovo na severovzhodu države ob meji z Madžarsko.
Potrdili so, da so s 70 izrednimi vlaki od 16. septembra prepeljali skoraj 90.000 ljudi. Več kot 40.000 so jih poleg tega čez hrvaško ozemlje organizirano prepeljali z avtobusi. Po podatkih hrvaške policije je danes v namestitvenem centru v Opatovcu na prevoz proti madžarski meji čakalo približno 4000 beguncev.
Hrvaško notranje ministrstvo pričakuje, da se bo prihod beguncev čez mejo s Srbijo nadaljeval. Hrvaške nevladne organizacije, ki skrbijo za sprejem beguncev, so v četrtek sporočile, da je po neuradnih virih v Makedonijo iz Grčije samo v četrtek prispelo okoli 10.000 beguncev, ki bodo verjetno nadaljevali pot čez Srbijo, Hrvaško, Madžarsko in Avstrijo proti Nemčiji.