Poročilo Energy (R)evolution, ki je bilo narejeno v sodelovanju z nemškim vesoljskim centrom DLR, predvideva, da bodo potrebne investicije za prehod v 100-odstotno obnovljivo energijo več kot pokrite s prihodnjimi prihranki pri stroških goriva.
Kot predvideva poročilo, naj bi bilo v energetskem sektorju ustvarjenih več delovnih mest; že samo solarna industrija bi v prihodnosti zaposlovala toliko ljudi, kot jih premogovna industrija danes.
Fotovoltaična industrija bi lahko do leta 2030 zaposlovala 9,7 milijona ljudi, kar je več kot 10-krat toliko, kot jih zaposluje danes. Število delovnih mest v vetrni energiji bi lahko v enakem obdobju zraslo na 7,8 milijona.
Poleg tega bi se v tem obdobju lahko delež obnovljivih virov energije v proizvodnji električne energije potrojil - z današnjih 21 odstotkov na 64 odstotkov.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Izpusti ogljikovega dioksida bi tudi s hitrim razvojem držav, kot so Brazilija, Kitajska in Indija, do leta 2030 lahko padli s trenutnih 30 na 20 gigaton na leto.
Vodja Greenpeacea v Sloveniji Nina Štros ob tem opozarja, da poročilo nosi pomembno sporočilo tudi za slovenske odločevalce, ki trenutno določajo prihodnost slovenske energetike.
"Trenutne smernice za pripravo energetskega koncepta Slovenije, ki so v javni obravnavi do konca meseca, žal kažejo na to, da slovenska energetika ne bo stopila v smer prehoda k obnovljivi, čisti in varni energiji," poudarja.
Prihodnost brez premoga, nafte, plina in jedrske energije je mogoča in tudi edina sprejemljiva, še dodaja Štrosova.