"Seveda ne moremo nasprotovati temu, da se denarna socialna pomoč s 1. januarjem 2016 'dvigne' na 288,81 evra. Ta znesek je namreč že ves čas zapisan v socialni zakonodaji," je za STA poudaril Goran Lukič iz zveze svobodnih sindikatov.
Hkrati pa je po njegovih besedah očitno, "da se je v zadnjih šestih letih navzdol prikrojevalo osnovni znesek minimalnega dohodka na škodo najrevnejšega dela prebivalstva".
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Osnovni znesek minimalnega dohodka od 1. avgusta letos znaša malenkost manj kot 271 evrov. To je po Lukičevem opozorilu približno 330 evrov manj od osnovnega zneska minimalnega dohodka, ki ga je Inštitut za ekonomske raziskave izračunal na osnovi podatkov iz aprila 2009.
V vmesnem času med letoma 2009 in 2013, "ko se je realni osnovni znesek minimalnega dohodka pošteno oddaljil od izračunanega zneska minimalnega dohodka", pa se je število revnih in socialno izključenih povečalo s 339.000 na 410.000, je dodal.
Vlada je na dopisni seji v sredo določila spremembe treh zakonov, s katerimi delno odpravlja varčevalne ukrepe iz zakona za uravnoteženje javnih financ, sprejetega v letu 2012. Med predlogi je tudi zvišanje denarne socialne pomoči na 288,81 evra. Po drugi strani pa želi vlada veljavnost nekaterih varčevalnih ukrepov podaljšati.