Svet

Društvo in sindikat novinarjev sklicala problemsko konferenco o razmerah v medijih

STA
24. 9. 2015, 08.34
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Društvo in sindikat novinarjev sta za danes sklicala problemsko konferenco, s katero želita oceniti vse bolj zaostrene razmere v medijskih hišah in prispevati k iskanju rešitve. Razpravo bodo zaznamovala nedavna odpuščanja zlasti na Večeru, Delu in Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki so spravila na noge velik del novinarske skupnosti.

Arhiv Svet24

V vabilu na konferenco Društvo novinarjev Slovenije (DNS) in Sindikat novinarjev Slovenije (SNS) opozarjata na nedavne kadrovske in programske spremembe na RTVS, odpuščanja na Delu in Večeru, položaj prekarnih sodelavcev ter na "očitne uničujoče posledice za kvaliteto medijskih vsebin, ki jih povzročajo vse bolj neurejene razmere" v novinarskem poklicu.

Trenutno najbolj kritično za medij je po oceni SNS odpuščanje novinarjev na Večeru. Pri tem v sindikatu opozarjajo, da se prostor sporazumevanja med socialnimi partnerji v medijskih hišah vse bolj krči. Novinarji so večinoma postavljeni pred izvršeno dejstvo odpovedi, zato je sindikalna dejavnost omejena na zagotavljanje sodnega varstva.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Tudi iz DNS prihajajo opozorila o slabšanju razmer v medijskem prostoru. Kot poudarjajo v društvu, uprave vse bolj stopnjujejo pritisk ter zahtevajo v imenu racionalizacije in prestrukturiranja reze v novinarske redakcije, tudi v njihove najbolj vitalne dele, kar ima uničujoče posledice za kakovost medijskih vsebin.

Medijski strokovnjak Marko Milosavljević sicer napoveduje, da eskalacije težav še ni konec. Celoten nabor težav, ki smo jim priča, je po njegovih besedah koncentracija napak, ki so se zgodile v zadnjih 25 letih. Pri tem izpostavlja pomen nediskriminatornih ukrepov v medijskem prostoru, ki se jih država v preteklosti ni želela posluževati.

Predsednica novoustanovljene strokovne komisije za pomoč kulturnemu ministrstvu pri pripravi medijske strategije Barbara Verdnik pa v iskanju rešitve izpostavlja nujnost prenove zakonodaje. Kot temeljno izhodišče bo komisiji po njenih besedah služil leta 2013 v državnem zboru sprejeti nacionalni program za kulturo 2014-2017, ki se na 12 straneh loteva tudi področja medijev.