Mesto z 290.000 prebivalci ima na bližnjem hribu križ, pri katerem bo papež kasneje danes izrekel blagoslov. Prvi leseni križ so leta 1790 postavili frančiškani, vendar ga je uničil čas, nadomestnega po letu 1950 pa je uničila strela. Sedaj so postavili novega iz betona, visokega pet metrov.
Maše na trgu v Holguinu se je udeležilo več deset tisoč ljudi, tiskovna agencija AFP pa poroča, da so prišli tudi iz Guantanama, da papeža prosijo, naj vpliva na ZDA, da jim vrnejo ozemlje, na katerem stoji vojaško oporišče in od leta 2001 tudi taborišče za osumljene teroriste.
Katoliška cerkev ima na Kubi še vedno težke pogoje za delo, vendar pa je vsaj ne preganjajo več kot v prvih desetletjih po revoluciji. Le deset odstotkov prebivalstva prakticira vero in težko je najti duhovniške kandidate, zato je polovica duhovnikov tujcev.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Cerkev še vedno ne sme imeti šol, čeprav se je revolucionar Fidel Castro izšolal pri jezuitih, ki jih je po revoluciji pregnal iz države. Revni Kubanci nimajo denarja in cerkev se financira z donacijami iz tujine.
Papež bo obisk Kube nadaljeval v Santiagu, ki ga je pred tremi leti obiskal tudi papež Benedikt XVI. in kjer bo imel v svetišču Dobrodelne Marije device El Cobre mašo.
Iz Santiaga bo papež v torek odletel proti ZDA, kjer ga bo pričakal predsednik Barack Obama z družino. Poleg maš in molitev bo papež opravil govor v kongresu in na sedežu ZN v New Yorku, 26. in 27. septembra pa bo na svetovnem srečanju družin v Philadelphii. To srečanje je glavni razlog za pot v ZDA, ki ji je papež po začetku procesa normalizacije odnosov med državama dodal tudi Kubo.