Svet

Papež na Kubi ideologije označil za napačno pot

STA/M.J.
20. 9. 2015, 18.17
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Papež Frančišek je danes med mašo na prepolnem Trgu revolucije v Havani, ki se jo je udeležilo več sto tisoč ljudi, zavzel za več verske svobode, dejal pa je tudi, da so ideologije napačna pot. "Služenje ljudem ne sme nikoli biti ideološko," je dejal. "Človek ne služi idejam, ampak mora služiti ljudem," je dodal.

Reuters

Papež v pridigi sicer ni neposredno omenjal političnega položaja na komunističnem karibskem otoku, niti ne ponovnega zbliževanja nekdanjih smrtnih sovražnikov, ZDA in Kube, pri čemer je posredoval tudi sam. Je pa opozoril tako pred ideologijo kot pred miselnostjo "vsak skrbi le zase", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Kristjani so vseskozi pozvani, da postavijo ob stran svoje želje in hrepenenja, iskanje moči in da se namesto tega posvetijo tistim, ki so najbolj ranljivi," je dejal množici pod veliko silhueto revolucionarja Che Guevare, njegovega rojaka iz Argentine.

Poklonil se je Kubancem kot "ljudem, ki imajo radi zabave, prijateljstvo in lepoto". "To je ljudstvo, ki ima svoje rane, tako kot vsako, vendar še vedno ve, kako razširiti roke in kako iti naprej z upanjem," je dejal Frančišek.

Maše se je udeležilo več sto tisoč ljudi in tudi številni tuji obiskovalci, ki so na trgu celo prenočili, da bi videli prvega papeža iz latinske Amerike. Maše sta se udeležila tudi kubanski predsednik Raul Castro in argentinska predsednika Cristina Kirchner.

Po maši pa se je Frančišek spomnil tudi položaja v Kolumbiji in se zavzel, da mirovna pogajanja med kolumbijsko vlado in uporniki gibanja Farc, ki potekajo v Havani, ne bi propadla. Preveč krvi je že bilo prelite, je dejal. Podpreti je treba vsa prizadevanja za mir in spravo, se je zavzel papež.

Predstavniki Farca so sicer zaprosili za srečanje s papežem v okviru njegovega obiska na Kubi, a so v Vatikanu to zavrnili, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Frančišek je sicer na Kubo prispel v soboto pozno popoldne in v prvi vrsti pozdravil prizadevanja ZDA in Kubo, da normalizirata odnose. Dejal je, da je ponovna vzpostavitev diplomatskih odnosov med državama lahko vzor pomiritve za ves svet.

Papeža nocoj čakajo še molitve in srečanja z mladimi, v ponedeljek pa bo šel na vzhod države v mesto Holguin. Obisk bo nadaljeval v Santiagu, ki ga je pred tremi leti obiskal tudi papež Benedikt XVI., kjer bo imel v svetišču Dobrodelne Marije device El Cobre mašo.

Iz Santiaga bo papež v torek odletel proti ZDA, kjer ga bo pričakal predsednik Barack Obama z družino. Poleg maš in molitev bo papež opravil govor v kongresu in na sedežu Združenih narodov v New Yorku, 26. in 27. septembra pa bo na svetovnem srečanju družin v Philadelphii. To srečanje je glavni razlog za pot v ZDA, kateri je papež po začetku procesa normalizacije odnosov med državama dodal tudi obisk Kube.