Svet

EU o težavah na trgu mleka in mesa

STA/J.P.
7. 9. 2015, 07.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Kmetijski ministri EU bodo danes na kriznem sestanku v Bruslju razpravljali o težavah na trgu mleka, mesa, sadja in zelenjave zaradi političnih in vremenskih razmer. Pred vrati pa bo okoli 5000 jeznih kmetov s tisoč traktorji protestiralo zaradi padajočih cen in izgube dobička, za kar krivijo mednarodno politiko in odpravo mlečnih kvot.

Profimedia

Ruski embargo, upočasnjena rast na Kitajskem in poletna suša - to je nekaj dejavnikov, ki so udarili evropske kmete. Protesti so napovedani od 12. do 15. ure pred stavbo Sveta EU Justus Lipsius, kjer zasedajo ministri in voditelji članic unije.

Ministri se bodo poskušali dogovoriti o sprejetju več kratkoročnih ukrepov, zlasti v pomoč proizvajalcem mleka, ki menijo, da je za njihove težave kriva zlasti odprava kvot aprila letos, ter pridelovalcem svinjine in govedine.

Eden od ukrepov, o katerem bodo razpravljali, je zvišanje intervencijske cene za maslo in posneto mleko v prahu. Temu nasprotujejo "liberalne" članice in komisar za kmetijstvo Phil Hogan, ki tudi zavrača očitke zaradi odprave kvot in poudarja, da so te mrtve.

Zasedanja se bo udeležil tudi slovenski minister za kmetijstvo Dejan Židan.

Komisar Hogan je težave pripisal vrsti kriz. "Imamo ukrajinsko krizo, grško krizo, težave na kitajskem trgu ... tako se soočamo s pretirano ponudbo na globalnem trgu, še zlasti mlečnih proizvodov," je dejal pred dnevi v Bruslju.

Eden od mogočih ukrepov v pomoč prizadetim kmetom je tudi pospešitev neposrednih plačil, tako da bi bila namesto decembra izplačana oktobra. Španija, Francija, Italija, Portugalska in Irska pri tem zahtevajo povečanje deleža predčasnih plačil.

EU je že pomagala izvoznikom hrane v Rusijo, ki jih je prizadel ruski embargo, a v združenju evropskih kmetov Copa-Cogeca poudarjajo, da dosedanji ukrepi še zdaleč niso dovolj. "Proizvajalci so žrtve mednarodne politike," so kritični.