Z novimi pravili bodo učence in dijake seznanili v prvem tednu novega šolskega leta, ki se bo začelo v ponedeljek. Hrvaški minister za znanost, izobraževanje in šport Vedran Mornar je povedal, do so novi pedagoški ukrepi strožji, kot so bili, a da so tudi boljši kot doslej.
Pravilnik predvideva najmilejše kazni, kot so opomini, za učence in dijake, ki bodo po šoli odmetavali smeti, motili pouk, vznemirjali sošolce, poškodovali šolsko premoženje, uporabljali mobilne telefone in računalnike brez dovoljenja ter tudi "uporabljali nedovoljene vire podatkov z namenom prepisovanja". Tako bo prepisovanje na Hrvaškem prvič tudi uradno uvrščeno med nesprejemljive oblike obnašanja šolarjev.
Ukor si bodo prislužili tisti učenci in dijaki, ki bodo žalili in obrekovali sošolce, v šoli nosili in uživali prepovedana mamila, pripeljali osebe, ki nimajo kaj početi v šoli, opravljali stave ali igre na srečo, namenoma uničevali premoženje, prikrivali nasilje in sodelovali v pretepih.
Strogi ukor za učence in opomin pred izključitvijo za dijake bo ukrep za tiste, ki bodo v šolo prinesli orožje, izzvali nasilje, navijali med pretepi in jih snemali, ponarejali spričevala, kradli ali širili sovražni govor.
Najtežji ukrepi bodo veljali za tiste, ki bodo ponarejali uradno šolsko dokumentacijo, na svetovnem spletu objavljali vsebine, ki žalijo ugled, čast in dostojanstvo drugih oseb, ogrožali varnost sošolcev ali učiteljev z uporabo orožja ali nevarnih predmetov ter s svojim nasilnim obnašanjem povzročali težke čustvene ali fizične posledice drugim.
Na Hrvaškem že vrsto let razpravljajo o tem, koliko so pedagoški ukrepi do učencev in dijakov učinkoviti ter kako šole organizirati kot prostore, v katerih otroci radi hodijo in se jih ne izogibajo.
Novi pravilnik so pripravili v sodelovanju s šolami ter sindikati učiteljev in profesorjev, ki so večkrat opozorili, da so njihovi člani nemočni pred kršitvami discipline v šolah.
Prve ocene javnosti kažejo, da so pravila preveč birokratska in okorna ter da ne bodo rešila vzrokov neprimernega obnašanja, temveč se bodo ukvarjali s posledicami.
Kritiki tudi opozarjajo, da je vrsta ukrepov enaka za sedemletne in 17-letne otroke ter da se v šolah niti v prihodnje ne bodo mogli ustrezno ukvarjati z otroki in razlogi, zaradi katerih je prišlo do neprimernega obnašanja. Med drugim menijo, da bi morala socialna služba preverjati obnašanje staršev problematičnih otrok.