Njegov nečak Joseph Tutalo je oskarja prodal junija lani dražbeni hiši Nate D. Sanders za 79.200 dolarjev. Razsodba je prodajo razveljavila, dražbena hiša pa mora kipec vrniti v odkup za deset dolarjev.
Akademija je prodajo skušala preprečiti, saj naj bi bilo s tem po njihovem mnenju kršeno pravilo iz leta 1951, po katerem nagrajenci in njihovi dediči ne smejo prodajati kipcev oskarja, ne da bi jih prej ponudili v odkup akademiji.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Po trditvah odvetnikov, ki so zastopali akademijo, je bila hiša Nate D. Sanders s predpisom seznanjena, vendar je menila, da je zastarel. Dražbena hiša je že leta 2012 prodala kar 15 kipcev oskarja, kar ji je prineslo tri milijone dolarjev.
"Oskar je verjetno najbolj prepoznavna in prestižna nagrada na svetu za dosežke na področju umetnosti," je povedal Gary E. Gans, odvetnik, ki je v procesu zastopal akademijo. "Po tej odločitvi bo lahko akademija ohranila dostojanstvo in vrednost takšne nagrade ter preprečila njeno preobrazbo v tržno blago," je dodal.
Podoben primer se je zgodil lani, ko je akademija vložila tožbo zoper dediče Roberta Surteesa, ki so prodali eno izmed njegovih nagrad na Ebayu.