"Avstriji ne primanjkuje denarja niti virov. Pomanjkljivostim pri oskrbi beguncev bi se lahko z lahkoto izognili, vzroki ležijo predvsem v administrativnih pomanjkljivostih," je poudaril generalni sekretar AI Avstrija Heinz Patzelt, poroča Deutche Welle na svoji spletni strani.
Večina prosilcev za azil, ki bežijo pred nasiljem v Siriji in Iraku, v omenjeni center pride preko Srbije in Madžarske, ki sicer sedaj na meji gradi ograjo.
Center, približno 20 kilometrov oddaljen od Dunaja, je bil sprva namenjen 1800 prosilcem za azil, v njem pa trenutno biva 4000 ljudi. Zaradi prenatrpanosti in slabih higienskih razmer so konec julija tam ustavili nameščanje novih prosilcev.
Tiskovna predstavnica AI Avstrija Daniela Pichler, ki je 6. avgusta v delegaciji AI obiskala azilni center, je na novinarski konferenci na Dunaju opozorila, da okoli 1500 prosilcev za azil spi na prostem, mladoletniki v šotorih izven centra, v parkih ali na lokalni železniški postaji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Od več kot 2200 mladoletnih v centru jih je kar 1700 brez spremstva. Po njenih besedah je kočljiv položaj predvsem mladoletnih beguncev brez spremstva, saj zanje ni ustrezno poskrbljeno. "V Traiskirchnu niso v zadostni meri zaščiteni in so dejansko prepuščeni samim sebi," je opozorila.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Amnesty tudi opozarja, da so morali begunci - med njimi tudi nosečnice in matere z dojenčki - več ur stati v vrsti na žgočem soncu, da bi se registrirali ali dobili hrano zaradi premajhnega števila osebja v centru, ki ga upravlja zasebno podjetje.
Kritiziral je tudi "nečloveško" uporabo avtobusov kot začasnih bivališč in opozoril na nesprejemljive sanitarne razmere, kot so zamašena stranišča, pa tudi skupne tuše, kjer ženske nimajo nobene zasebnosti.
Avstrija se letos sooča s silovitim valom migrantov in prosilcev za azil. Do junija letos je prejela toliko prošenj za azil kot v celotnem lanskem letu, okoli 28.000.
Opozorili so tudi na to, da štirje zdravniki v centru ne morejo ustrezno skrbeti za zdravje beguncev, saj so preobremenjeni s preverjanjem njihovega zdravstvenega stanja ob prihodu, poroča Deutsche Welle.
Avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner je priznala krizo v Traiskirchnu, tamkajšnje razmere pa označila za nevzdržne, a zanje okrivila zvezne dežele, ker ne zagotovijo zadostnega števila dodatnih namestitev. Izpostavila je, da je rešitev mogoča samo na ravni Evropske unije.
Avstrijske zvezne dežele so sedaj dolžne namestiti prosilce za azil, dokler se obravnavajo njihove prošnje. Vlada na Dunaju je že hotela spremeniti ustavo, da bi namestitev za prosilce za azil prešla v odgovornost zvezne vlade, a zaradi zavračanja določitve kvot za sprejem beguncev na strani zveznih dežel se to še ni zgodilo.