Slovenija

Nadomestni blok šest obstaja le na papirju

Luka Tetičkovič
14. 8. 2015, 17.19
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Postaja jasno, da šesti blok še nekaj časa ne bo postal nadomestni. Termoelektrarna Šoštanj skuša od vlade pridobiti dovoljenje, da spet zažene četrti blok in glede njega uveljavi izjemo pri emisijah iz zastarelih energetskih objektov. Poldruga milijarda, a onesnaževanje se nadaljuje.

Luka Tetičkovič

Odgovorni v Termoelektrarni Šoštanj trdijo, da si bodo prizadevali, da bo oskrba Šaleške doline s toplotno energijo še naprej potekala nemoteno. Direktor TEŠ Matjaž Eberlinc je pretekli teden moral prekiniti napovedano tiskovno konferenco, saj je prejel grozilno pismo s prahom belo-zelene barve. Pristojni so medtem potrdili, da prah v pismu ni bil nevaren zdravju, samo sporočilo pisma pa še vedno ostaja neznanka.

Šaleška dolina dobiva toploto iz bloka 4

Domnevno naj bi se grožnje nanašale prav na toplotno energijo. Velenjski župan Bojan Kontič je v začetku tedna na predsednika vlade Mira Cerarja naslovil pismo, v katerem ga svari pred lokalno katastrofo, če Teš ne bo smel spet zagnati bloka 4. Konec leta namreč poteče okoljevarstveno dovoljenje za blok 4, januarja in februarja pa je predviden remont bloka 5. Blok 6 bo tako edini vir ogrevanja iz Teša in bi ob njegovem morebitnem izpadu sledila »lokalna katastrofa«, saj Šaleška dolina nima drugega vira ogrevanja. Z remontom petega bloka sicer ne gre odlašati, saj so zanj potekli vsi tehnični papirji, po trditvah naših virov pa še nikoli doslej ni bil tako zanemarjen kot zdaj.

Mediaspeed

Blok 6 ni razpoložljiv celo leto

Sodeč po navodilih Evropske okoljske agencije iz leta 2008 je posamezen blok termoelektrarne lahko razpoložljiv največ 90 odstotkov koledarskega leta. To je torej evropska smernica, koliko časa v letu lahko takšna naprava neprekinjeno obratuje. Glede proizvodnje električne energije to ni težava, zadeva se zatakne pri proizvodnji toplotne energije, ki jo koristijo šaleška gospodinjstva in industrija. Če blok 6 resnično postane nadomestni blok, bo morala biti ta energija zagotovljena desetino leta iz drugih virov. Na vprašanje SVET24, zakaj še niso objavili teh podatkov, je odgovoril Miha Pečovnik, direktor projekta izgradnje nadomestnega bloka 6: »Običajno je, da se za tovrstne objekte začnejo ti podatki beležiti šele po pridobitvi uporabnega dovoljenja.«

A na tovrsten izpad se že pripravljajo v Komunalnem podjetju Velenje. Njegov direktor Uroš Rotnik je za SVET24 pojasnil, da pričakuje da teh dni, ko Teš ne bo proizvajal elektrike, ob tem pa bo izpadla tudi toplotna energija, ne bo veliko: »Komunalno podjetje in celotna lokalna skupnost je vedno pripravljena plačati toplotno energijo iz Teša po stroškovni ceni. Lahko se tudi zgodi, da bo dva dni v letu stroškovna cena tudi 80 evrov, to smo pripravljeni plačati.«

Blok 6 za zagon potrebuje toploto iz bloka 5

Fama o nadomestnem bloku se ne konča tukaj, saj za zagon šestega bloka potrebujejo paro iz bloka 5. Odgovorni so na začetku leta zagotavljali, da po trajni zaustavitvi blokov 4 in 5 pripravljajo ustrezno rešitev. Zdaj bodo vlagali v blok 5, so pojasnili na tiskovni konferenci, v letu 2016 bodo predelali njegov kotel in tako zmanjšali emisije dušikovih oksidov. Kupili bodo tudi nov transformator.

Težave tudi z daljnovodom

Direktorja Teš Eberlinca smo na tiskovni konferenci vprašali, zakaj bloka 5 in 6 ne moreta delovati hkrati, na kar so nas opozorili naši viri, ki trdijo, da povezava Teš z visokonapetostnim omrežjem ni stabilna. Eberlinc odgovarja: »S strani sistemskega operaterja je omejitev 550 MW. Zaradi te omejitve se je TEŠ odločil, da preveže blok 5 na 220 kilovoltno omrežje, tako da bosta tedaj lahko obratovala oba bloka na polni moči,« in pri tem opozarja, da »investicija še vedno ni izvedena, je v teku«.