Zaradi posledic obeh bomb, ki jima je 15. avgusta sledila kapitulacija Japonske in s tem konec druge svetovne vojne tudi v Aziji in na Pacifiku, je po ocenah do decembra 1945 umrlo več kot 200.000 ljudi. Zaradi zakasnelih vplivov radioaktivnega sevanja ljudje umirajo še danes.
V eksploziji bombe, poimenovane "Little boy" oz. deček, ki je eksplodirala nad Hirošimo, je praktično takoj umrlo okoli 80.000 ljudi. Kasneje je za posledicami skupno število žrtev doseglo okoli 140.000.
Tri dni po Hirošimi je bomba z imenom "Fat man" ali debelinko eksplodirala še nad Nagasakijem. Takoj je umrlo okoli 40.000 ljudi, skupno naj bi posledice zahtevale več kot 70.000 žrtev.
V Nagasakiju bo slovesnost v nedeljo.
"Sam vem, kako je ena sama bomba spremenila življenje tolikih ljudi," je pred obletnico povedal župan Hirošime Kazumi Matsui, čigar mati je ena od 183.000 registriranih preživelih jedrske katastrofe.
V Hirošimi, kjer pričakujejo tudi premierja Shinza Abeja, bo danes med drugim ob 8.15, uri, ko je na mesto pred 70 leti padla atomska bomba, slišati zvonjenje, na programu pa so tudi druge slovesnosti. V mestu poleg tega letos načrtujejo niz koncertov in filmov.