Svet

Norveška v šoku! Streljanje na univerzi v Oslu! Preplah!

T.C.
5. 8. 2015, 13.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Norveška policija je danes izpraznila več poslopij univerze v Oslu, potem ko so na območju našli bombi podoben predmet, ponoči pa je bil tamkajšnji varnostnik v streljanju ranjen v prsi. Vse skupaj se dogaja pred za petek načrtovanim srečanjem podmladka laburistov na otoku Utoya, prvim po napadih desničarskega skrajneža Andersa Behringa Breivika.

Twitter

Policija je zaradi sumljivega predmeta in nočnega streljanja, po katerem iščejo dva moška, zaprla dostop do več univerzitetnih poslopij.

Sumljivi predmet naj bi omenjena dvojica pustila pred poslopjem oddelka za fiziko na kampusu Blindern.

Kot je še sporočila policija, je eden izmed moških, ki ju iščejo, večkrat ustrelil varnostnika, ko ju je ta hotel ustaviti.

Varnostnik je bil ranjen v prsi, a njegove poškodbe niso resne, ker je nosil zaščitni jopič. Sam je po poročanju spletnega časnika The Local povedal, da je bil strelec belopolt in da je govoril angleško.

Policija je zaradi sumljivega predmeta na prizorišče poslala strokovnjake za deaktiviranje bomb. Po navedbah predstavnika policije v Oslu Torgeira Brendena, ki usklajuje operacije, naj sicer ne bi bilo nobene nevarnosti več, še navaja The Local.

Do incidentov na univerzi prihaja teden dni pred začetkom novega študijskega leta, pa tudi le nekaj tednov po četrti obletnici krvavih napadov desničarskega skrajneža Breivika, ki je 22. julija 2011 v Oslu in bližnjem otočku Utoya ubil 77 ljudi. To je po mnenju enega izmed študentov univerze v Oslu, 21-letnega Andersa Bjerve, še posebej zaskrbljujoče, piše The Local. 

Podmladek norveške laburistične stranke bo sicer v petek, prvič po Breivikovih napadih, znova pripravil poletni tabor na Utoyi. Breivik je pred štirimi leti v uro in 15 minut dolgem strelskem pohodu na Utoyi ubil 69 udeležencev tabora, večinoma najstnikov. Po napovedih se bo tabora od petka do nedelje udeležilo več kot 1000 ljudi, kar je rekordno število, med udeleženci bodo tudi nekateri preživeli napadov skrajneža.

Dogajanje na Utoyi bo zagotovo napolnjeno s čustvi. Tabor laburističnega podmladka leta 2012 so odpovedali, preostala dva so pripravili na drugih lokacijah, svojci ubitih in preživeli pa so otoček, ki so mu z novimi poslopji in spominskim obeležjem sedaj dali novo podobo, doslej obiskovali le ob redkih priložnostih. 

Številne družine so sicer izrazile nasprotovanje srečanju, ki ga poleg političnih debat običajno popestri igranje nogometa in flirtanje, na prizorišču, kjer so bili ubiti njihovi otroci. Vrnitev na Utoyo je prezgodnja tudi za nekatere preživele.

Da bo tokratni poletni tabor poseben, priznava tudi lani izvoljeni novi predsednik laburističnega podmladka, 27-letni Mani Hussaini iz sirskega Kurdistana, poosebljenje multikulturalizma, ki ga je želel izničiti Breivik, izpostavlja The Local.

Sodišče je Breiviku izreklo najvišjo možno kazen na Norveškem, 21 let zapora, ki pa mu jo bodo pristojni organi lahko podaljšali, če bo po njihovi oceni še predstavljal grožnjo. Sam ni dejanja nikoli obžaloval.