Svet

Po Evropi obeležujejo dan spomina na genocid nad Romi

STA
2. 8. 2015, 10.12
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Danes je dan spomina na genocid Romov med drugo svetovno vojno. Takrat je bilo po ocenah po Evropi ubitih od 220.000 do 500.000 Romov in Sintov. 2. avgusta 1944 so se nacisti v koncentracijskem taborišču Auschwitz odločili, da uničijo romski tabor in so ubili skoraj 2900 Romov. Genocida Romov se bodo spomnili tudi v Sloveniji.

Lidija Markelj

V noči na 3. avgust leta 1944 so v Auschwitzu uničili romski tabor in pri tem v plinskih celicah ubili 2897 Romov, večinoma otrok, žensk in starejših. Ob osvoboditvi Auschwitza so trpljenje v taborišču preživeli le štirje Romi.

Med drugo svetovno vojno so nacisti skupno ubili do pol milijona Romov. Pod vladavino Adolfa Hitlerja so bili Romi na podlagi nürnberških rasnih zakonov obravnavani kot manjvredni. Genocid nad Romi oz. Porajmos je Zahodna Nemčija uradno priznala šele leta 1982. Poljska je leta 2011 sprejela resolucijo, da bi 2. avgust razglasili za dan spomina na genocid Romov.

Aprila letos pa je Evropski parlament 70 let po koncu druge svetovne vojne z resolucijo prepoznal zgodovinsko dejstvo, da se je zgodil genocid nad Romi. Z resolucijo so evropski poslanci pozvali, naj se 2. avgust razglasi za dan spomina na genocida nad Romi. Ob tem so izrazili še zaskrbljenost nad porastom diskriminacije Romov po Evropi.

Aprila letos pa je Evropski parlament 70 let po koncu druge svetovne vojne z resolucijo prepoznal zgodovinsko dejstvo, da se je zgodil genocid nad Romi. 

V muzeju na ostankih Auschwitza bo ob današnjem dnevu potekala spominska slovesnost, na kateri pričakujejo delegacije romskih organizacij iz številnih evropskih držav, med udeleženci pa bodo tudi predstavniki poljske vlade in veleposlaništev evropskih držav, ZDA in Izraela.

V Sloveniji so nekateri dogodki v spomin na genocid na Romi že potekali. V petek so ta dan obeležili v Mariboru, v Črnomlju pa so ustanovili odbor za izkop in pokop umorjenih Romov med drugo svetovno vojno, ki bo deloval za celotno Slovenijo.

Pravna osnova za delovanje odbora sta nedavno sprejeti zakon o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev ter Resolucija Evropskega parlamenta, je v sporočilu za javnost navedel pobudnik ustanovitve odbora Franci Koncilija.

Člani odbora, med katerimi sta tudi zgodovinarja Mitja Ferenc in Jože Dežman, zagotavljajo, da problematike ne bodo politizirali. Pač pa bodo njihove najpomembnejše aktivnosti odkrivanje morišč, izkop in pokop posmrtnih ostankov Romov na civilizacijski način ter postavitev spominskih obeležij, je še pojasnil Koncilija.

Estrada

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

kraljica Margareta II
Na opazovanju

Nekdanja danska kraljica Margareta II. končala v bolnišnici

peter-kočjaž, maja-oderlap
Triletna plovba

Iskreno z Majo Oderlap: Peter in Natalija sta prodala vse in se odpravila okoli sveta

mariah-carey, pevka
Izguba sestre in mame

Mariah Carey v težkih trenutkih tolaži njen bivši mož

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste