Svet

Črna gora razklana

lt.
30. 7. 2015, 17.43
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Če bi državljane po mnenju povprašali na referendumu, bi jih polovica glasovala za članstvo v vojaškem paktu Nato, polovica bi jih pristopu nasprotovala.

Twitter

Raziskava Centra za demokracijo in človekove pravice, ki je po mnenju vprašala nekaj več kot tisoč ljudi, ugotavlja, da je 26 odstotkov volivcev še vedno neodločenih. Kljub temu javno mnenje, ki nasprotuje pristopu Črne gore v zvezo Nato, upada. Nasprotniki so z lanskih 44,5 upadli na 37,3 odstotka. Pristop države bi podprlo 36 odstotkov vprašanih.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Nasprotniki pristopa so v torek sklicali protest, saj menijo, da država daje zavajajoče številke glede javne podpore članstvu. »Črna gora je preplavljena z javnomnenjskimi raziskavami za legitimacijo pristopa,« Gojka Rajčevića, predstavnika protestne skupine, navaja portal Balkan Insight.

Vlada namreč vztraja, da je podpora članstvu višja, kot ugotavljajo neodvisne raziskave. Sodeč po njihovih podatkih, naj bi članstvo podpiralo 46 odstotkov volivcev. Vladajoče stranke se za članstvo zavzemajo že vse od leta 2006, ko je Črna gora razglasila neodvisnost. Leta 2009 so uspeli pridobiti načrt za pristop k vojaški zvezi, kar je poslednji korak k pristopu k paktu. Črna gora na zadnjem vrhu zveze v Walesu k članstvu vseeno še ni bila povabljena