Arbitražno sodišče je tako kompromitirano s početjem slovenskega arbitra Jerneja Sekolca in agentke Simone Drenik, da se mora samorazpustiti, ker sodba ne bo v skladu z arbitražnim postopkom, je danes pred sejo vlade ocenil neimenovani vir iz hrvaške vlade, ki ga povzemajo hrvaški mediji.
V Banskih dvorih ocenjujejo, da bi bilo idealno, če bi bilo sodišče neugodno presenečeno, zgroženo in bi se razpustilo, je še omenil vir. Dodal je, da Hrvaška ne želi več sodelovati v arbitražnem postopku.
V Zagrebu so napovedali, da bodo danes o podrobnostih škandala, vključno s spletnimi povezavami na sporne zvočne posnetke in transkripte pogovorov Sekolca in Drenikove, obvestili arbitražno sodišče.
Odgovor sodišča pričakujejo pred izredno sejo parlamenta, ki jo je danes tudi uradno zahtevala vlada, že pred njo pa tudi več opozicijskih parlamentarnih strank. Sabor mora sklicati izredno sejo najpozneje osem dni od prejema zahteve.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Predsednik sabora Leko danes ni želel ugibati, kdaj točno bodo sklicali izredno sejo niti o morebitni odločitvi poslancev. Ocenil je, da si je treba vzeti čas za pripravo seje ter da bodo poslanci odločili v skladu s svojo voljo in odgovornostjo, da bi našli najboljšo rešitev v interesu prihodnosti Hrvaške in Slovenije.
Kot je dodal, se je treba vrniti mednarodnem pravu, ki temelji na zaupanju v mednarodne institucije. "V odnosih je zelo pomembno zaupanje. V primeru arbitražnega postopka pa je porušeno zaupanje v mednarodne institucije in mednarodno pravo. Žal ta dejstva bistveno vplivajo na odnose in je to treba spoštovati," je izjavil Leko.
Kot je še danes dejal vladni vir, bo Hrvaška zaščitila svoje interese, med ukrepi pa ne izključuje niti možnosti, da bi odstopila od arbitražnega sporazuma. Na Hrvaškem ocenjujejo, da bi to pomenilo vrnitev spora o meji na stanje iz leta 2009, preden je bil podpisan arbitražni sporazum. Omenjajo, da bi potem začasno veljala sredinska mejna črta v Piranskem zalivu.
Kot drugo možnost je vir iz vlade omenil odprtje postopka na katerem od mednarodnih sodišč, kot je Mednarodno sodišče za pravo morja v Hamburgu. Za prenos postopka na katerega od stalnih mednarodnih sodišč potrebujejo tudi soglasje Slovenije, ki pa je tovrstne možnosti zavračala že pred podpisom arbitražnega sporazuma.
Arbitražno sodišče je v četrtkovem sporočilu za javnost sprejelo odstop Sekolca in zapisalo, da je v skladu z arbitražnim sporazumom zdaj na potezi slovenska vlada, da v 15 dneh imenuje novega člana sodišča.