V Dravskih elektrarnah Maribor (Dem) so navedli, da dolgoletni povprečni dravski pretok znaša 271 kubičnih metrov na sekundo. Ob lanski, rekordno visoki vodnatosti pa so junija lani zabeležili pretok nekaj več kot 430 in julija nekaj manj kot 360 kubičnih metrov na sekundo.
Kot so dodali, letošnji nižji pretok Drave ni le posledica suše, temveč tudi zadnje, relativno suhe zime oz. manjših količin snega, ki se tali v visokogorju.
Proizvodnja dravskih HE je nižja od načrtovane, saj so junija proizvedli tri četrtine in julija dobre tri petine načrtovane proizvodnje električne energije. Sicer pa so na letni ravni letos proizvedli približno 85 odstotkov načrtovane električne energije, kar ni tako slabo, so še ocenili v Demu.
V Soških elektrarnah pa so povedali, da vročinski val in hidrološko stanje rek oz. pomanjkanje vode nista povezana. Gre predvsem za manj padavin, hkrati pa se je v visokogorju, ki je glavni soški vir vode, sneg že stalil.
Vodnatost Soče je zaradi navedenega vzroka odvisna le od sprotnih padavin. Razliko med lansko, rekordno vodnatostjo, in letošnjo bolj skopo - predvsem od maja naprej - pa so ocenili za bistveno oz. za nekajkrat manjšo.
V soškem porečju je vodostaj zdaj tako nizek, da so morali zaradi tehnično-obratovalnega minimuma ustaviti več majhnih HE. Druge soške HE delujejo normalno in glede na razpoložljive količine vode, so še povedali v novogoriških Soških hidroelektrarnah.