Svet

Grški parlament potrdil drugi sveženj reformnih ukrepov

STA
23. 7. 2015, 07.36
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Grški parlament je danes v zgodnjih jutranjih urah potrdil nov zakonodajni sveženj reform, ki so pogoj za nadaljnjo mednarodno finančno pomoč državi. Tiskovna agencija dpa poroča, da je reforme podprlo 230 poslancev, proti jih je bilo 63, pet se jih je vzdržalo, dva pa sta bila odsotna.

Wikipedia

Gre za drugi paket zahtevanih ukrepov, potem ko so prvega grški poslanci potrdili prejšnji teden. Drugi paket med drugim v grški pravni red vnaša evropska pravila o reševanju bank, ki so bila sprejeta leta 2013, ko so se v težavah znašle ciprske banke.

Pravila zagotavljajo jamstvo vlog v višini do 100.000 evrov. Poslanci so odločali tudi o spremembah civilnega pravosodnega sistema, s katerimi naj bi pospešili postopke in zmanjšali njihove stroške.

Odločanje poslancev je bil vnovičen test trdnosti vlade premiera Aleksisa Ciprasa, ki se je ob glasovanju o prvem paketu reformnih ukrepov moral soočiti z uporom znotraj svoje stranke. Cipras je dan po uporu precejšnjega dela poslancev Sirize, ki so v parlamentu glasovali proti reformam in varčevanju, preoblikoval vlado.

Cipras je pred glasovanjem povedal, da je ponosen na svoj boj za zaščito ključnih interesov Grčije, kot je obljuba o prestrukturiranju dolga. Poudaril je tudi, da je normalizacija finančnega sistema prioriteta vključno z zaščito državljanov z nizkimi dohodki.

Proti drugemu paketu reform je tokrat glasovalo 36 od 149 poslancev vladajoče stranke Siriza. To je dva manj kot pri glasovanju za prvi paket. Premislil si je nekdanji finančni minister Janis Varufakis, ki je tokrat glasoval za reforme.

Grški sindikat javnega sektorja ADEDY je medtem zvečer pripravil proteste pred parlamentom, kjer se je zbralo okrog 9000 ljudi, ki so spet metali molotovke in policija je ponovno uporabila tudi solzivec.

Grčija je v ponedeljek, potem ko ji je Evropska komisija izplačala premostitveno posojilo v vrednosti 7,16 milijarde evrov, poplačala zapadle dolgove Mednarodnemu denarnemu skladu in izpolnila finančno obveznost do Evropske centralne banke.

Reformni ukrepi pa so pogoj za začetek pogajanj o tretjem paketu pomoči, ki bi lahko bil vreden do 86 milijard evrov in ki ga Atene želijo skleniti do 20. avgusta.