Prav v noči na danes so neznanci v bližini Karlsruheja na zahodu Nemčije zažgali prazno zgradbo, kjer naj bi po obnovi prihodnje leto nastanili prosilce za azil. Policija domneva, da je šlo za namerni zažig, in dopušča možnost, da stoji v ozadju sovraštvo do tujcev, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
Davi je poleg tega zagorel kontejner v garaži azilnega doma v kraju nedaleč od Frankfurta. V noči na četrtek so neznanci v kraju Reichertshofen severno od Münchna zanetili požar na dveh vhodih stanovanjskega kompleksa, v katerega naj bi se septembra vselilo okoli 70 prosilcev za azil. Podobnih napadov je bilo v zadnjem času še veliko, je spomnila dpa.
De Maiziere je te napade v danes objavljenem pogovoru za Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) obsodil in poudaril, da se je treba odločno postaviti proti tovrstnim incidentom.
Kot je priznal, glede na situacijo v Iraku in Siriji sedanje rekordno število beguncev s kriznih območij še vrsto let ne bo upadlo. A Nemčija je v dobrem položaju in se lahko sooči s tem problemom, je zatrdil ter spomnil, da so države, kot so Turčija, Libanon in Jordanija, sprejele na milijone beguncev.
Je pa minister kot nesprejemljivo in "sramoto za Evropo" kritiziral dejstvo, da kar okoli 40 odstotkov prosilcev za azil v Nemčiji prihaja iz držav zahodnega Balkana. Te številke je po njegovem treba "drastično zmanjšati", med drugim s tem, da se države, od koder prihajajo, razglasijo za t.i. varne države, kot so to že storili za Srbijo, Makedonijo in BiH.
V prvi polovici letošnjega leta je za azil v Nemčiji sicer zaprosilo že 179.000 ljudi, največ Sircev, a sledijo jim Kosovci, Albanci in Srbi.