Holder je priznal, da so Snowdnove objave skrivnosti vohunjenja NSA doma in po svetu sprožile razpravo, ki je bila potrebna in zaradi katere so predsednik ZDA Barack Obama ter kongresniki spremenili odnos do nadzora državljanov.
Sicer le glede množičnega zbiranja telefonskih podatkov, vsi ostali programi NSA, o katerih je poročal Snowden, pa tečejo naprej. Če gre Obami verjeti na besedo, potem NSA po novem tudi več ne vohuni za voditelji zavezniških držav.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Holder meni, da bi se lahko Snowden vrnil v ZDA na osnovi dogovora, ki bi bil sprejemljiv za obe strani. Holder sicer ni več noben dejavnik v pravosodnem ministrstvu in lahko ugiba kot navaden državljan, saj ga je letos zamenjala Loretta Lynch. Ona je tista, ki bo odločala, verjetno v dogovoru z Obamo, kaj se bo zgodilo s Snowdnom.
Tiskovna predstavnica ministrice Melanie Newman je nemudoma odločno zanikala, da bi se stališče pravosodnega ministrstva do Snowdna kaj omehčalo. Tako imenovana obveščevalna skupnost ZDA je prav tako hudo jezna nanj in bo vztrajala pri ostri kazni.
Nekateri mediji v ZDA poročajo, da so v obtoku predlogi, po katerih bi se Snowden vrnil v zameno za nizko zaporno kazen, kar pa je za begunca z azilom v Moskvi nesprejemljivo. Pred dvema letoma so ga obtožili vohunstva, kar pomeni, da ne bo deležen poštenega in odprtega sojenja.