Da v območju evra čakajo na pobude grških oblasti, je šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem poudaril že ponoči v prvem odzivu na izid referenduma, na katerem so se Grki odločno izrekli proti ponudbi posojilodajalcev za nadaljnjo finančno pomoč v zameno za reforme.
Dijsselbloem je tudi ocenil, da je izid, ki ga sicer jemlje na znanje, obžalovanja vreden za prihodnost Grčije, ter opozoril, da so za okrevanje grškega gospodarstva težki ukrepi in reforme neizogibni.
Danes pa je v Haagu Dijsselbloem, sicer tudi nizozemski finančni minister, poudaril, da Grčija in EU po nedeljskem referendumu nista nič bližje dogovoru. "Dejstvo, da so zavrnili predloge, le še oteži vse skupaj," je dejal.
O odstopu grškega finančnega ministra Janisa Varufakisa, s katerim se večkrat ni strinjal, je dejal, da "nima z nikomer problema, saj gre za vsebino, na katero se je treba osredotočiti".
Finančni ministri držav v območju evra bodo tako v torek preučili stanje in pripravili podlago za odločitve na evrskem vrhu, ki je predviden ob 18. uri.
Grški premier Aleksis Cipras je v današnjem telefonskem pogovoru nemški kanclerki Angeli Merkel zagotovil, da bo v torek predstavil nove grške predloge, informacije neuradnega vira povzema francoska tiskovna agencija AFP. Cipras je danes po telefonu sicer govoril tudi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in predsednikom Evropske centralne banke Mariem Draghijem.
Medtem pa je prva dama Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde danes poudarila, da bodo Grčiji pomagali, če bo ta zaprosila za pomoč. "Spremljamo razvoj dogajanja v Grčiji in smo pripravljeni pomagati, če bodo za to zaprosili," je dejala v današnji izjavi. Grčija ima sicer od minulega torka do IMF neporavnane obveznosti, zato do njihovega poplačila ne bo mogla dostopati do sredstev sklada.