Črna kronika

13 mrtvih: Za nesrečo na Savi terjajo odškodnino

N.N.
6. 7. 2015, 17.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Zadnji spust po Savi je bila odprava s kanuji po reki Savi od Sevnice do Brestanice. Končala se je tragično, s 13 mrtvimi. Velja za najhujšo nesrečo na vodi pri nas.

sta

Sedem let je minilo od najhujše nesreče na slovenskih vodah, ko je pri spustu po reki Savi pri hidroelektrarni Blanca življenje izgubilo trinajst ljudi. Med njimi je bil sevniški župan in poslanec Kristjan Janc. Usodnega dne je starše izgubilo 22 otrok.Janc je 4. julija leta 2008 organiziral odpravo s kanuji po Savi od Sevnice do Brestanice. To naj bi bil zadnji spust po reki, preden je bil dokončan akumulacijski bazen Blanca.

sta

Izplulo več kot 30 ljudi

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Na spust je povabil predstavnike sevniških krajevnih skupnosti, predstavnike občine Krško ter lokalne politike in gospodarstvenike. Takrat je izplulo več kot 30 ljudi. Poleg spremljajočega gasilskega čolna so se peljali še štirje kanuji. Po nesreči enega od kanujev, ki se je po začetku plovbe zaletel v steber mostu na Radni, so pot nadaljevali trije kanuji. Kljub drugačnemu dogovoru sta se dva usmerila proti jezu, za katerim so prelivna polja. To je bilo za ljudi na kanujih usodno. Kanuja je posrkalo v sifon, enega izmed njiju pa nato prelomilo. Poleg Janca je utonilo še dvanajst ljudi, rešila pa se je Jančeva žena.

sta

Svojci terjajo denarni obliž

Za Jamnika so tožniki med drugim prepričani, da sploh ni imel dovoljenja za plovbo.

Pet svojcev pokojnih se je odločilo za tožbo proti organizatorjem spusta, investitorjem in izvajalcem del pri gradnji HE Blanca, ZavarovalniciTriglav in IvanuJamniku (zdaj je pokojen), ki je organizatorjem posodil čolne. Tožniki zahtevajo od 20.000 do 30.000 evrov odškodnine. Občino obtožujejo, da je dopustila plovbo, čeprav je vedela, da ta po gradbišču ni dovoljena. Izvajalcem očitajo, da so preusmerili vodo čez prelivna polja, čeprav gradnja na akumulacijskem jezeru ni bila tako daleč, da bi se zapornice na prelivnih poljih lahko dvignile. Za Jamnika so tožniki prepričani, da je priskrbel neprimerna plovila, za nameček sploh ni imel dovoljenja za plovbo. V zvezi s tožbo je sodišče pred kratkim zaključilo dokazni postopek. Tožniki bodo pisno obveščeni, ali imajo prav.