CSD, poimenovan po newyorški cesti, kjer se je leta 1969 zgodil znameniti stonewallski upor LGBT skupnosti proti policijskemu nasilju, je dogodek, ki v Berlinu poteka že od leta 1979. Začne se na aveniji Kurfürstendamm in konča pri Brandenburških vratih.
Slovenija se s svojim vozilom na CSD predstavlja prvič. "V Berlinu živi precej predstavnikov slovenske LGBT skupnosti. Pogovarjali smo se, kako po marčevskem glasovanju v DZ, kjer je bila sprejeta sprememba zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, pustiti vtis v mestu. Padla je ideja o tovornjaku na CSD in takoj smo šli v akcijo," je za STA povedala slovenska veleposlanica v Nemčiji Marta Kos Marko.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Na paradi bodo poleg številnih organizacij in korporacij s svojimi vozili sodelovala tudi nekatera veleposlaništva. Kot je poudarila veleposlanica, je marčevska sprememba zakona, ki izenačuje pravice heteroseksualnih in istospolnih parov, v Berlinu naletela na veliko odobravanje. Slovenija je obveljala za odprto, strpno državo. CSD bo v soboto z nagovorom odprl berlinski župan Michael Müller, takoj za njim pa bo množico pozdravila Marta Kos Marko.
Parado spremlja vrsta pravil. Pravila za udeležbo s tovornjakom so izpisana kar na sedmih listih. Slovensko vozilo sprejme 70 udeležencev. Med njimi bodo DJ-ji Mak Podlesnik, Janoš Tekavčič in Alja Knez, ki bodo v svoje mikse vključili tudi Avsenike. Glavna naloga sodelujočih na tovornjaku je komunikacija z občinstvom in širjenje slogana Vsi smo različni, vsi smo enaki.
Pri slovenski udeležbi sta poleg veleposlaništva finančno sodelovali tudi agencija Spirit in ljubljanska mestna občina. Na tovornjaku bo z drugimi poplesaval tudi ljubljanski zmajček. CSD je kombinacija politične manifestacije in zabave z veliko legitimnostjo, pravi veleposlanica.