V Švico naj bi prišlo 14 predstavnikov, po sedem z vsake strani konflikta, v katerem moči merijo šiitski Hutiji, ki jih podpira Iran, in mednarodno priznana vlada predsednika Abedraba Mansurja Hadija ter njeni zavezniki. Cilj je doseči dogovor o prekinitvi ognja, načrtu umika Hutijev in krepitvi dostave humanitarne pomoči.
A ob začetku pogovorov šiitskih Hutijev danes še ni bilo, je poročala nemška tiskovna agencija dpa. Kot je pojasnil Ban, se je zaradi logističnih razlogov njihovo letalo zadržalo v Džibutiju na vzhodu Afrike, a naj bi prišli v roku enega dne.
"V primeru Jemna ne gre za tiktakajočo uro, ampak bombo," je menil Ban.
Generalni sekretar ZN sicer vidi ukrepanje v zvezi s krizo v Jemnu v treh korakih; po njegovem mnenju je nujno humanitarno premirje, zato da bi humanitarna pomoč dosegla prebivalstvo, nato je potrebna lokalna prekinitev ognja ter obnovitev procesa mirne politične tranzicije.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
"Upam, da bo ta teden začetek konca bojevanja," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Ban.
"Ramadan se začne čez dva dni," je dejal in poudaril, da bi moral biti sveti muslimanski mesec obdobje "harmonije, miru in sprave".
Poznavalci ocenjujejo, da sta obe strani s tem, ko sta pristali na pogovore, pokazali, da si želita izhod iz slepe ulice, v katero sta zašli.
Koalicija večinoma arabskih sunitskih držav je s silovitim obstreljevanjem uporniškim Hutijem resda prizadela velike izgube, a razmerja moči v Jemnu ji bistveno ni uspelo spremeniti. Hutiji nikakor niso poraženi, po drugi strani pa jim ni uspelo zasesti vse države, kot so upali.