Svet

Vlada razburja s kampanjo proti migrantom

M.J.
8. 6. 2015, 19.56
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Madžarska vlada je s sporno kampanjo proti migracijam v državi sprožila polemike. Da namerava zaostriti imigracijsko politiko pa kaže tudi napoved vladne stranke Fidesz o zaprtju južne meje države, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Profimedia

Madžarska vlade je razburila s kampanjo plakatov in panojev, ki jih je moč videti po Budimpešti, na njih pa so slogani, ko sta "Če prideš na Madžarsko, ne moreš odvzeti dela Madžarom" in "Če prideš na Madžarsko, moraš spoštovati našo kulturo".

Viktor Szigetvari, ki vodi manjšo opozicijsko liberalno stranko Skupaj, je priznal, da so njihovi člani uničili nekaj teh plakatov. Zagotovil je, da bodo še naprej delali na tem, da bodo ti "sovražni plakati" izginili. Šest članov njegove stranke je policija v nedeljo prijela, ker so uničevali plakate, a so jih doslej že vse izpustili.

Plakati, ki so sicer na družbenih omrežjih tarča posmeha, so del obsežne protimigracijske kampanje vlade premierja Viktorja Orbana v odgovor na velik priliv prosilcev za azil.

Madžarska je po Švedski med članicami EU druga, ki je sprejela največ beguncev glede na število prebivalcev. Potem ko jih je leta 2012 sprejela 2000, jih je lani sprejela 43.000, navaja AFP. Letos naj bi jih v državo prišlo že okoli 50.000.

Dodaten pokazatelj, da Budimpešta zaostruje imigracijsko politiko, pa je izjava poslanca Orbanove stranke Fidesz, da načrtujejo zaprtje južne meje.

Kot je povedal Antal Rogan za nek lokalni radio, "pripravljajo zakon, s katerim bi ljudem iz varnih držav preprečili, da bi zaprosili za politični azil na Madžarskem".

Dodal je, da so življenja priseljencev v Siriji lahko ogrožena, ko pa enkrat pridejo v varne države, kot sta Grčija in Srbija, bi lahko za azil zaprosili tam. Največ beguncev na Madžarskem sicer prihaja iz Sirije, Afganistana in Kosova.

Maja je Orban vzbudil mednarodno kritiko zaradi vprašalnika, ki so ga madžarske oblasti razposlale državljanom in v katerem namigujejo na povezavo med priseljevanjem in terorizmom.