Predstavniki protestnikov so na današnje srečanje večinoma prišli v vojaških uniformah. Že na začetku so poudarili, da niso prišli iskati gmotnih pravic, temveč dostojanstvo.
Med pogovorom se je vendarle izkazalo, da gre tudi za iskanje določenih proračunskih sredstev za denarno pomoč socialno ogroženim veteranom, za pokojnine pripadnikom hrvaške vojske v BiH, izobraževanje otrok veteranov ter zdravljenje najtežjih invalidov in žrtev postravmatske stresne motnje (PTSM).
Med drugim so zahtevali tudi izdelavo registra napadalcev na Hrvaško. Premier Milanović je pojasnil, da so bili vsi tisti pripadniki srbske skupnosti s Hrvaške, ki so z orožjem nasprotovali hrvaški državi, deležni zakona o aboliciji, ki so ga na Hrvaškem sprejeli v času pokojnega predsednika Franja Tuđmana. Izjema so storilci vojnih zločinov.
"Nekateri izmed upornikov so danes tudi politiki, ne glede na to, ali to ustreza vam ali meni. Tega ne morem spremeniti; ne bo registra. V nasprotnem bi bili vsi ti ljudje preganjani in tožilstvo bi ovadilo več deset tisoč ljudi, česar si ne more privoščiti nobena država", je izjavil. Poudaril je, da je Hrvaška s tem zakonom pokazala tudi milost in velikodušnost do nasprotnikov.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Največ veteranskih pripomb je letelo na ministra za veterane Predraga Matića, za katerega so trdili, da se je izogibal pogovorom ter da je tudi to bil eden izmed razlogov za proteste. Na njih so zahtevali odstop Matića in njegovih najbližjih sodelavcev. Tudi danes so dejali, da je Matić preslepil Milanovića, ker ga ni obveščal o vsem v njegovem resorju.
Matić je večino očitkov zavrnil in omenil vrsto zakonskih rešitev, s katerimi je levosredinska vlada izboljšala status veteranov in njihovih družin. Premier Milanović je dejal, da so se verjetno zgodile določene napake v delovanju ministrstva do veteranov, a da nikakor niso bile namerne.
Srečanje je prispevalo k pomiritvi napetosti, ki so se dramatično zaostrile konec prejšnjega tedna. Veterani so se v četrtek brez ustreznega dovoljenja odločili protestirati pred poslopjem vlade. Po prihodu policije so se umaknili v cerkev, kjer so preživeli noč.
Naslednji dan so sledili spopadi med policijo in drugo skupino veteranov, ki je želela podpreti kolege v cerkvi. Stanje se je umirilo, potem ko je Milanović predlagal današnje srečanje, ki so ga protestniki tudi pozdravili in se umaknili v šotor pred ministrstvom za veterane. Tam protestirajo že več kot 220 dni.