Parolin, ki je drugi človek v Vatikanu za papežem Frančiškom, je slednje izjavil v torek na neki slovesnosti.
"Ti rezultati me zelo žalostijo. Cerkev mora seveda, tako kot je dejal dublinski nadškof, upoštevati to realnost, a v tem smislu, da mora, po mojem mnenju, še podvojiti svoje zaveze in si prizadevati za evangelizacijo," je še dejal.
Vatikanski uradni časnik Osservatore Romano je pred tem v odzivu na irski referendum sporočil, da se katoliška cerkev nanj ne bo odzvala z anatemo - kar je najostrejši izraz, ki ga Cerkev lahko uporabi v zvezi z izobčenjem, da pa se mora lotiti izziva, ki ga je prineslo glasovanje Ircev.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Na Irskem, eni najbolj katoliških državna svetu, kjer so šele leta 1993 dekriminalizirali homoseksualnost, so v petek izvedli referendum, na katerem se je 62,1 odstotka volivcev izreklo za legalizacijo istospolnih porok. Izid irskega referenduma je dal nov zagon borcem za pravice homoseksualcev tudi drugod po Evropi.
V Italiji je trenutno v parlamentu osnutek zakona o istospolnih civilnih zvezah, ki ga je prejšnji teden že ostro kritiziral vodja italijanske škofovske konference, kardinal Angelo Bagnansco. Poudaril je, da je cilj tega zakona istospolnim parom dati skoraj enake pravice kot zakoncem.
Katoliška cerkev homoseksualnost obravnava kot greh in ne kaže, da bi to stališče lahko spremenila, navaja dpa, pri čemer pa dodaja odmevno Frančiškovo izjavo iz leta 2013, ko se je vprašal, kdo je on, da bi lahko sodil nekoga, ki je homoseksualec in išče boga.